RAAMATUBLOGI  

 

2015   (94)

 

MEIE    David  Nicholls  2014 / 2015

Aus humoorikas tragikoomiline läbilõige elust enesest. Nii palju äratundmisrõõmu ja kaasaelamisvalu. Meisterlik kaasaegne üllitis. Igati sobiv aastalõpulugemine. Väga meeldis!

 

ÕESKOND   Helen Bryan  2012  / 2015

Naisõiguslus läbi sajandite alates Kristuse sünnist. Kas Kristusel oli õde Salome? Kas Maarjal oli vaja olla neitsi? Usutülid aegade algusest tänapäevani. Inkvisitsioon 16. sajandi Hispaanias ja Uus-Hispaanias ookeani taga. Kloostrid naisõigusluse lättena. Väga huvitav kaasakiskuv väljamõeldis kaasaegses raamistuses. Lugege!

 

ESIMENE, PARIM JA AINUS   Barbara Delinsky  1986 / 2014

Lovestory. Raamatu keskel seksivad ja lõpus abielluvad. Kui autorit reklaamitakse lausega, et on kirjutanud üle 20 bestselleri, siis ei ole midagi muud oodatagi.

 

ÕNNEMÄNGIJAD  Julian Lees  2008 / 2012

Ajaloolise taustaga põnevik Inglise koloonist Hiinas enne teist MS ja sõja ajal. Parajalt armastust, poliitikat, igapäevaelu, võõraid kultuure, ajalugu, natuke sõda, uskumatuid põgenemisi ja päästmisi. Ühe noore Vene naise elu Šoti spiooniga. Asjatundmatule lugejale tundub üsna tõetruu olustikupilt põhjalike kirjeldustega (v.a. seiklused). Igav küll ei hakka, targemaks saab ka, nii et mis muud, kui lugege!

 

AINULT ÜKS KORD   Alexandre Jardin  2014 / 2015

Algus meenutab stiililt ja sisult midagi Anna Karenina aegset, kuigi tegevus toimub tänapäeva Ameerikas. Jutus on tunda spliini, naiivsuse ja möödunud sajandite suhtemustrite hõngu. Edasi kerides jõuame tavalisse seebikasse, kus otsitakse, kes on kelle isa, ema, armuke jne. Tehakse surmasõlmi ja juhtub õnnetusi.  Lõpuks võtab autor ennast kokku, kuid takerdub nüüd juba kaasaja (kaksiktornide) trfarettidesse. Päris lõpp on romantiliselt traagiline. Kahju jälle, et kogu süzee on tagakaanel kolme lausega ära jutustatud...

 

ÖINE LUMETORM   Johan Theorin  2008 / 2015

Krimilugu Ölandi väljamõeldud poolsaarel. Palju laipu, natuke kummitusi (neile, kes soovivd uskuda), huvitavalt komponeeritud perekonnadraama, kenad väikesed lapsed metsiku looduse keskel. Palju tuntud hästitöötavaid motiive on omapärasel leidlikul moel kokku sobitatud veriseks puändiks, mis tõuseb teose lõpus äkitselt nagu ootamatu lumetorm. Huvitav, põnev, tasa ja targu vääramatu llahenduse poole rühkiv kaamoselugu.

 

MINU KAMBODŽA   Ain Parmas  2015

Ütlen kohe, et jätsin pooleli täpselt keskel. Umbisikuline teatmekirjandus. Sõna "minu" oleks pealkirjast vabalt võinud ära jätta. Tavaline turistide fakti- ja ajalooraamat. Informatiivne, aga umbisikuline. Stiil ja võrdlused läbini ajakirjanduslikult konfliktiotsivad. Ei tekitanud süvendatud huvi ega armastust selle kauge kultuuri vastu, ei lõhkunud piire. Vähemalt minu jaoks mitte.

 

MU KÕIGE KALLIM  Betty Neels  1995 / 2014

Armastuselugu. Osapooled küll püüavad pea kogu loo vältel väita, et polegi seda armastust, aga kuhu sa pääsed... Stiilipuhas inglise värk, lõpp jäi natuke venima, asi oli ju lugejale ammu selge. Kerget sorti õhtujutt.

 

ELU   David Wagner  2013 / 2014

Tõepoolest hea lugu, nagu kirjastuse nimigi ütleb. Uskumatu, millist tööd ja sisseelamist see autorilt on nõudnud, kui ta just ise või tema lähedastest keegi pole selliseid asju üle elanud... Respect kirjanikule! Raamat on meditsiinist - selle kõige progressiivsemast harust, elundisiirdamisest - patsiendi silmade läbi. Väga raske teema väga usutavalt, targalt, südamlikult, ilma paatose või halata ausalt lugeja ette toodud. Suurepärane.

 

ILUSAID UNENÄGUSID   Massimo Gramellini  2012 / 2015

Emata kasvanud lapse - nooruki - mehe märterlik pihtimus ainult isaga kasvamise varjukülgedest. Itaalias on see ilmselt tõesti suurem hingetrauma kui meil kauges põhjas, kus kallistamine pole kombeks. Peaks olema enesekriitiline humoorikas pisarakiskuja, kuid minu jaoks jäi midagi puudu. Või õigemini oli seda halamist liiga palju. Kõiki elumuresid ei saa ka veeretada raske lapsepõlve kaela - kuigi nii on mugav, patuoinas ikkagi leitud. Üksikvanema lapsena ei arva, et peaksin kogu elu kedagi süüdistama või elama märtrina. Täiskasvanud inimene vastutab ise oma elu eest ja on tema enda teha, kui palju minevikuvarje seda tumestama lubada. Ei ole vaja üle mõelda.

 

PANSION LOSSIS   Anšlavs Eglitis  1962 / 2015

Mälestusteraamat 20-ndate aastate Lätimaast, elust lagunevas Inciemsi karjamõisas. Palju huvitavaid ajaloolisi Läti kultuuritegelasi, kunstnikke ja kirjanikke, mõnus huumor ja ladus jutt. Meeldiv ja informatiivne, mõnusalt kodune ja tuttavlik ka. Ikkagi naabrid! Tahaks Läti kultuurist rohkem teada...

 

VAIKUSESSE MAETUD  Tove Alsterdal  2012 / 2014

Ajaloolise taustaga põnevik Põhja - Skandinaavia ja Venemaa lumises pimeduses. Hulk kaamosesse kadunud lahenduseta mõrvalugusid, Vene maffia, revolutsiooniaeg ja Stalini-aegsed räpased teod. Selles segadikus otsib oma juuri vapper põhjala neiu, kes ei kohku millegi ees tagasi ja jõuab läbi raskuste eesmärgile. Kaasakiskuvaks komponeeritud süžeega uskumatult keeruline lugu, milles ajalugu vaikib, aga igal teol on 7 nägijat. Sellised me oleme - põhjamaalased. Samas tahaks Lääne lugejale ikka meelde tuletada, et mitte kõik ei olnud NL-s pätid ja lurjused.

 

MINU NIMI ON MARYTE    Alvydas Šlepikas  2012 / 2015

Leedukate sõjaraamat. Ehe lugu "hundilastest" - väikestest Saksa kerjuslastest sõjajärgses Leedus. Mida aeg edasi, seda jubedamalt lastakse jäledusejõed voolama. Sulnis õudusteraamat kõigest sellest, mida on mitu põlvkonda rahvaste mälus kantud, aga rääkimata jäetud. Meeldis rohkem, kui lätlaste "Viienäpu". Stiilipunktid annan ka kõrgeimad.

 

SUVESADAM    Susan Wilson   2003 / 2005

Jälle üks päris sümpaatne seebikas. Kes on kelle isa, kes keda armastas - tüüpilised seebiteemad, paar laevahukku, romantiline kuurortlinn, machomees ja barby -  ongi kõik, mis kergeks puhkelugemiseks vaja. 

 

SELLISED ME OLIME  Marcia Willet  2008 / 2013

Ajaviiteromaan ehk seebikas. Omas žanris täiesti loetav, kui midagi paremat teha pole. Tormised kaljud, laibad, kunstirööv, sünnid ja surmad, autoõnnetused, hulk lapsi ja koeri, piisavalt armastust ja armukadedust - kõik potti, maitse järgi soola ja supp ongi valmis.

 

TUNDMATU TEEKOND HALASTUSENI   Wiley Cash  2014 / 2015

Pisut liiga pretensioonika pealkirjaga üliameerikalik päti-polku-lugu, millesse on sisse pressitud nii maailma läbi lapsesilmade, gangsterite palgamõrvu kui ka ohtralt polo-spordi fanatismi (kuidas siis muidu!) ja veider-naiivset FBI tagaajamiskunsti. Tahtmine meeldida laiale lugejate ringile ei luba ühtegi teemasse piisavalt süüvida, et seda tõeliselt paeluvaks kirjutada.

 

ALI JA NINO   Kurban Said  1937 / 2014

Aserite kuulsusrikas ajalugu I maailmasõja päevilt läbi perekonna- ja armastusloo. Ida- ja lääne kultuuride puutepunkt Bakuu. Moslem versus kristlus ja inimsaatused nende küüsis. Väga huvitav lugemine. Seostub hästi praeguse pagulasteemaga, üldse ei taju,et raamat on kirjutatud juba 1937. Kirjastusel suurepärane valik.

 

VARJUTUS   John Banville  2000 / 2014

Eelaimuse raske koorem rõhub siin peategelast, segab tööd ja paneb kodust põgenema. Mõnikord me ei saa midagi parata, ei saa asjade kulgu muuta ja see on väga raske taluda. Raamat on väga hea - pikk enesessesüüviv elulahang  (-lahing?) väheste taandridadega. Originaalkeeles on kaks osa veel - loodetavasti tõlgitakse need ka ära.

 

KUI MA JÄÄN   Gayle Forman  2009 / 2014

Mõrumagus noortekas kõigi kolme eeldatava komponendiga - armastus, kirglik hobi ja õnnetus. Kes võidab, kes kaotab ja mis üldse on võit? Naiselik naiskirjaniku loodud ilus lugu noorest naisest, kellel peaks olema kõik veel ees. Aga kas on - keegi ei tea.  Raamatust on tehtud film. 

 

SEAL KUSAGIL MA OLEN     Urve Mikker, Renate Kapp  2014

Ulmeka kohta fantaasiavaene, noorteka kohta liiga ilus, kriminulli kohta küündimatu, pisarakiskuja jaoks tuimavõitu. Tavalugejale kergesti söödav. Lihtne ja liiga tavaline.

 

ELU ON NAUDING   Florian Zeller  2012 / 2014

See raamat on ka nauding. Õrna perekonnadraamasse on sisse kootud Euroopa kultuuri ja ajalugu justkui europerekonna lugu. Omapärane, rafineeritud, kerge, kuid kaalukas.

 

RING   Dave Eggers  2013 / 2015

Lähituleviku internetiulmekas - kuidas kõik mähitakse paratamatult võrku, muutume läbipaistvaks ja manipuleeritavaks. Ulmevõtmes on pakutud välja E-valimisi Ameerikas - no meie maal pole see ammu enam mingi ulme, õnneks veel siiski mitte sunniviisiline. Humoorikalt on kirjeldatud klikkimis -ja laikimismaaniat, igasuguseid reitinguid ja reitingute reitinguid. Ega me sellest kõigest päris elus ka pääse - jätkuks ainult kainet mõistust piiri pidada. Praegu on kõik veel igaühe enda kätes (või enamvähem kõik). Kui palju läbipaistvust indiviid ja ühiskond kannatab? Kes kogub info ja kuidas seda kasutab? Palju täiesti tänapäevaseid elulisi küsimusi lihtsalt ja otsekoheselt lahti seletatud. Võiks või peaks ohudraama alla liigitama. Kohati upub detailidesse, aga kokkuvõttes ikkagi huvitav lugemine. 

 

JONAS  Jens Bjorneboe  1955 / 1966

Selles ammu ilmunud raamatus tehakse pihuks ja põrmuks Norra tavapärane traditsiooniline haridusmudel. Väikese düslektiku näitel soositakse tänapäeval Waldorf-pedagoogikana tuntud suunda, mis annab võimaluse ka neile, kes millegi poolest üldisest keskmisest erinevad. Omal ajal kindlasti väga edumeelne raamat, täis täiesti tänapäevaseid tõdesid:  kool on üks pealt kullatud  hakklihamasin, mis kiiresti ebamugava välja sülitab ja kõik muu ühtlaseks halliks massiks jahvatab. Kahju, et kirjanik hakkas poole pealt probleemi lahkama läbi täiskasvanute silmade. Lapsemeelne lähenemine oli minu arvates nauditavam ja oleks viinud välja samale lõpptulemusele. Täiskasvanute elulood seal vahepeal mõjusid killustavalt ja ei andnud suurt midagi juurde (kui mitte arvestada ühiskondlik-poliitilist tausta). Pedagoogilistes õppeasutustes peaks olema kohustuslikuks kirjanduseks.

 

SILUETT   Jean-Claude Mourlevat  2013 / 2015

Klassikaliste  puäntidega  novellikogumik. Ring ringis. Mõni lüli tugevam, mõni nõrgem, aga üldiselt täiesti loetav. Ei vapustanud ega vaimustanud, aga vedas kenasti välja.

 

VIIENÄPU   Mara Zalite   2015 / 2015

Lätlaste küüditamiseraamat. Elu kolhoosis läbi lapse silmade. Ei liiga härdameelne ega liiga metsik - just kohane kohalikule vaimulaadile. Toredad vanaaegsed keelendid on tõlkija poolt julgelt edasi antud ja minu meelest hästi õnnestunult, hulk vana-uusi vahvaid sõnu. Autor annab mõista, et raamatule on oodata järge.

 

MÄRKAJA  Andy Andrews  2009 / 2015

Eneseabiõpik. Sobilik kasutada koolilaste inimeseõpetuse tundides. Pikemalt elanud inimesele ei paku eriti midagi uut.

 

EI MAA EGA MERI   Anne von Canal  2014 / 2014

Estonia katastroofi puudutav perekonnadraama saksa autorilt. Väga tugev nii keeleliselt kui stiililiselt, sisult ka huvitav. Tegelikult on lugu hoopis muusikust, kellest despoodist isa kujundas günekoloogi. Aga lugrge ise - ei hakka ümber jutustama. Lihtsalt vaimustusin autori väljendusoskusest ja sõnaseadmiskunstist - oh oskaks ise ka niimoodi! Õpetlik.

 

ROXELANE    Johannes Tralow    .... / 2001

Põnev ajalooline romaan 16. sajandi Türgi impeeriumist, sultanaadist, haaremist, oriendi kohati metsikutest, kohati uskumatult kaasaegseina tunduvatest kommetest ja tavadest. Palju seiklusi, armastust, naiselikku kavalust, sõdasid ja intriige. Mõtlemapanev ja silmaringi laiendav raamat. Sama tegelaskuju puudutab ka hiljem ilmunud raamat  Robert E. Howard´i  "Punane Sonja".       

 

FRANKIE PEREKOND    Maeve Binchi   2010 / 2011 

Kohutavalt igav tilu-lilu-olmemula. Nagu seebikasse oleksin sattunud. Odav pisarakiskuja.  Minge parem metsa.

 

DAVID DUMPS EHK EKSISAMMUDE VIRVARR    Thomas Haynes Bayly 1837 / 2015

Lugema asudes tahtsin teada, mis pani tõlkijat ja kirjastajat nii vana suhteliselt tundmatut teost ette võtma. Selget vastust ei saanudki. Stiililt on tugev. Aga sisu... No omal ajal võis see situatsioonikoomika tõesti naljakas olla, aga tänapäeval? Järelsõnas kiidetakse, et annab hästi tollast olustikku edasi. Sellega ka ei ole nõus. Realismil põhinevad raamatud 20. saj alguspäevist on igati informatiivsemad. Üks pisut veider üllitis igas mõttes.

 

KÕIK NEED ILUSAD HOBUSED   Cormac Maccarthy  1993 / 2000

Vaimustav vestern! Romantika, veri ja armastus. Võitmatu kauboi kappamas loojangule vastu. Tulevik on tee, mitte paigalseis. Lugesin teist korda ja ei kahetse. Stiilipuhas, ei midagi üleliigset ega puudulikku. Triloogia esimene osa. Soovitan soojalt.

 

ÄRA LASE MUL MINNA   Kazuo Ishiguro  2005 / 1015

Noorte inim?hingede ulmeraamidesse surutud elude psühhoanalüüs. Noorena kindlatesse raamidesse kätketud olendid jäävad taltsaks ettemääratud varase piinarikka surmani ega avalda mässumeelt. Süvenetakse põhjalikult inimeste?vahelistesse suhetesse alates sõnadest kuni pilkude ja kehakeeleni. Liidreid, manipulaatoreid ja kõrvaltvaatajaid jälgitakse läbi elu - kes muutub, kes murdub, kes jääb endaks. Mõtlemapanev lugemine igatahes, valitud ulmevorm ei nõua ka liigset elulähedust ning annab võimaluse mõnede probleemide tavapärasest kontekstist välja kiskumiseks ning teistest mööda vaatamiseks.

Paralleelid tekkisid minu enda noorusajaga nn "eliitkoolis".

 

PALUN JÄTKE LILLED ELLU   Johannes Mario Simmel  1983 / 2015

Kriminull, armastuslugu ja polittdraama kõik samade kaante vahel. Kaheksakümnendate algusaastatele on pika aja järel huvitav tagasi vaadata. Tookord meile ju selget pilti ei tahetud näidata. Võidurelvastumise ja külma sõja aega on siin kirjeldatud kui totaalset hirmufaktorit, mis halvas tavakodanike igapäevast elu. Saksamaa oli siis juba hädas sisserändajatega - meil on need mured alles ees.

Armastuslugu on minu arvates selle teose nõrgim lüli. Ühest naisest tehakse hull fuuria, teisest ninnu-nännu-oravakene. Imetoredad lapsukesed oikuipahas maailmas. Kuidagi liiga seinast seina käib see mäng. Palju igavat paatost. Ja mingi eide pärast hakata identiteeti muutma, tapma, põgenema??? On ju ka lihtsamaid lahendusi, mis ühele tippadvokaadile võiks pähe tulla?

Kriminulli osa on ehk kõige paremini õnnestunud. Autor jõuab lõpuks põhiküsimuseni - kus on siis õigluse ja patu piir? Ja lahendab selle lihtsalt - sinus eneses. Kõiki otsuseid ja tegusid saab vaadata mitme nurga alt, mitmes kontekstis - lõplik kohtumõistja on südametunnistus, kui seda juhtub olema. 

 

ÜLE SIDRUNITE  Optimist Andaluusias   Chris Stewart  1999 / 2013 

Oh, sellised "metsakolimise" lood mulle meeldivad! Pole küll minu "mets", aga see ei muuda midagi. Tore tükk igal juhul. Mõnus mõttelaad, tegusad tegelased, hea sulejooks. Maailm avardub ja mõtted lähevad lendu.

 

MAJAKE JUNIPER RIDGE´IL   Sheila Roberts  2014 / 2014

Propageeritakse nn "lihtsat elu" väikelinnas. Ideel on jumet, aga teostus jääb paraku ise ka sinna "lihtsate" hulka. Kahjuks ei saa soovitada. Lugege midagi muud. 

 

DUBLIN STREET   Samantha Young  2014 / 2015

Noortekas läbi puberteediea probleemide tõelisse ellu murdmisest. Palju seksi ja armastust, nagu sel puhul ikka ja vürtsiks raske lapsepõlv. Hoogsalt kirjutatud lennukas õnneliku lõpuga kurb lugu. Saatuse vastu ei saa teisiti kui ennast muutes - ikka see ilus vana tõde. Lõõgastuslugemiseks sobiklik.

 

EESTI ARMUKESED  Einar Ellermaa 2014

Siin räägib pealkiri ise enada eest. Nii ongi - tõestisündinud armulood. Dokumentaalkirjandus väikeste nüanssidega, kirjutatud, et me teiste vigadest õpiks. Aga seda nagunii ei juhtu. Parem ärge lugege.

 

JA TEE LÕPUS ON OOKEAN   Neil Gaiman 2013 / 2013

Hästi raamitud, stiilne, kuid minu jaoks mitteköitva fantaasiapildiga ulmekas. Ei ole selle stiili austaja. Ja kui olekski, siis keskelt lasknuks ikka üle rea. Ei haaranud kaasa.   

 

MERELORD   Bernard Cornwell  1989 / 2014

Põhjalik purjepõnevik. Kahju, et kulminatsioon on kaane peale ette joonistatud... Pahalase ja lõpulained tabasin juba esimeses kolmandikus ära. Siiski põnev lugemine - meri ja purjed ju! ja äärmiselt asjatundlikult.

 

SISALIK PAGASIS  Anna Nicholas  2007 / 2014

Edukas inglise perekond tõmbab otsad kokku Londonis ja lkolib Mallorcale. Kerges huumorivõtmes kirjutatud optimistlik lustakas lugu äärmiselt optimistliku peategelase ja toreda perekonnaga. Tervest raamatust võib leida ainult ühe episoodilise negatiivse tegelase. Oleks vaid päriselu ka nii ilus kui raamatutes.

 

MINU EESTI 3  Mis juhtus?    Justin Petrone   2015

Ajakirjandusest me ju teame tegelikult, mis juhtus... Elu võõral maal ei saa minna kunagi tõrgeteta. Vana jätmine ja uue võtmine, kogu see kahestumine ja kohastumine on raske ja närvesööv. Lisaks veel oma koha otsimine elus, päris oma tee leidmine läbi katsumuste, rõõmude ja valude. Ei saa öelda, et raamatus poleks konflikti, nagu kritiseerib üks käsikirja lugenud autori sõpru. Kas näidata ennast naisest nõrgemana, kohati sõltuvana on meha jaoks nõrkus või julgus? Või hoopis väike vale?  Igatahes ettevõtliku abikaasa kirjastusäri tõusis taevasse ja lubas autoril ajakirjanikutöö asemel kirjanikuametit katsetada, oma tõelist kutsumust. Kolmas raamat on eelmistest tunduvalt parem, heade detailide, mõnusa huumoriga ja ausa valuga -  nii et potentsiaali on, ootan järgmisi teoseid. Ka vähem päevakajalisi.

 

LEITUD   Luc Bossi, Isabelle Polin  2014 / 2014

Õuduka sugemetega kriminull. Omas žanris päris tubli töö - autorid ise ka ei suuda otsustada, kes siis ikkagi on süüdi. Palli veeretatakse ühest väravast teise ja lüüakse siis õhku. Pinge püsib lõpuni ja sealt veel edasi. Õudusunenägusid ei tekita, aga magama ka ei uinuta. Võib ajaviiteks lugeda küll.

 

ELUST KIRJU  Epp Petrone 2014

Pere- ja lastekeskne blogi. Lood elust enesest, paljud juba ajakirjandusest tuttavad. Hulk õnnetuid näpukaid ja liigne kanaematsemine jäid häirima. Meeldis julge avameelsus ja luba oma aknast sisse piiluda. Mis see küll on, mis teeb võõra elu nii huvitavaks? Roheline mull on minu jaoks lõhki puhutud ja kõik see meeletu verbaalne suhtlemine. Üldse ei imesta, et niimoodi hüpik kasvab. Laps õpib ka jälgides ja ise mõeldes, mitte pidevas küsimus-vastus jahvatamise vormis stiilis <emme vaata siia ja räägi minuga kohe>. Kahtlemata on autor tugev isiksus, suuteline läbi lööma nii töö- kui kodurindel omal ja võõral maal. Suudab otsustada, mida tahab ja selle ka läbi suruda. Julgeb võtta ja kanda vastutust "oma kogukonna" maine eest. Sellised kirjutajad müüvad alati hästi. Tunda, et inimene ajab ihust ja hingest oma asja.

 

KERJUSTÜDRUK   Alice Munro  1991 / 2014

Kümnest novellist koosnev romaan kahe naise elust. Meisterlik. Lugesin teist korda üle. Tavaliselt ma kunagi seda ei tee.

 

VÕIB-OLLA ESTHER   Katja Petrowskaja  2014 / 2014

Raamat viimasest maailmasõjast rahupõlvkonna nõuka-juudi päritolu, Tartus õppinud, vene-emakeelselt saksa kirjanikult. Sõjakoledustest, massimõrvadest,  ajaloost nii- ja teistpidi, läbi raamatute ja perekonnaloo. Näitab, millist taaka tänapäeva Euroopa kaasas kannab ja endas peidab. Me ei saa kunagi teada, kuidas kõik täpselt oli, sest ellujäänutele oli/on see liiga kole, et meenutada. Meisterlik fragmentaarium, suurepärane sõnakool. Emotsionaalselt raske.

 

SAAREL   Tracey Garvis Graves  2011 / 2015

Kõigi kohustuslike elementidega suveromaan: troopikasaar Robinsoni ja Reedega, õnneliku lõpuga katastroof, ebavõrdne armastus - mida muud on kergeks õhtujutuks veel vaja juulikuus?

 

PIMEDA MEHE AIAD   Kaur Riismaa 2015

Kui vaadata maailma läbi klaaskuuli, siis valgus murdub, aeg murdub, pilt murdub. Mis on tõeline ja mis väljamõeldis? See, kuidas me asjadele vaatame, teeb meid õnnelikuks või kurvaks, muudab maailma. Oskus muuta vaatenurka tuleb kogemustega. Hea raamatu kirjutamine tuleb ka kogemustega. Põneva fantaasialennuga, hea sõna- ja lausekäsitlusega, omapärase vaatenurgaga küps, läbimõeldud, asjalik huumorivarjunditega tõsine raamat.

 

REISIKIRJU   Fred Jüssi  2015

Milline äratundmisrõõm ja ammuste aegade nostalgia! Ei mingi nõuka-igatsus, vaid noorepõlve ideaalid ja mõtted, mis kujundasid minu elutee selliseks nagu see nüüd on. Aitäh selle eest ja sügav kummardus.

Veel näitab see raamat ilmekalt fotograafia tiigrihüpet viimastel aastakümnetel. 

Igati tore kaaslane iseendasse süüvimiseks ja ühisosa leidmiseks mõttekaaslastega.

 

MINU ILUS ELU MAAL  Heli Künnapas  2015

Autor on püüdnud "Murutari teha" - lapsi ja maaelu ja raamatuid. Midagi on selles head ja midagi halba, nagu ikka kõiges, mida ette võtame. Päeviku vormis teos näitab Eesti elu halvemaid ja paremaid külgi, autor pürib (kohati ilukõneliselt) poliitikasse, et maailma parandada, aga reaalsus tungib rusuvalt peale. Küülikukasvatus osutub veaks, maja ei saa ega saa remonditud, lapsed on külmetamisest haiged,  madalama haridusega abikaasast toimub vaikne lahkukasvamine, kuni - neljanda lapse sünni järel - ta süümepiinadeta Soome rahatööle küüditatakse. Et oleks üks laps vähem jalus. Miks see meil nii on, et perekonnapeadeks savad naised? 

Meie, kirjutavate naiste, mõttelaadis on nii palju sarnaseid jooni, julgus ennast "vastikult eksponeerida" enda ja teiste hüvanguks. Tahtmise asemel maailma muuta, on minul vähemalt tulnud isiklik rõõm ja rahulolutunne. Autoril on selleni veel paarkümmend aastat aega rabeleda. 

 

UNISTUSTEST VIIDUD   Vinzenz Eeath  1956  /  2014

Vana raamat vanast maailmast, aga väga tänapäevase suunitlusega - ela ise ja lase teistel ka elada. Kes on loodud lendama, see ei hakka kunagi roomama ja vastupidi. Teise loomust enda järgi painutada on tulutu töö ja toob kaasa üksnes pettumust. Ladusalt kirjutatud  saaga haritud ja harimatust maailmavallutusest, unistustest, lootustest ja petujuttudest. Ei ole ajale jalgu jäänud kirjutis.

 

 

TERENDUS 38   Kjell Westö    2013 / 2014

Kahe sõja vaheline ärev aeg Helsingis. Kuidas suhtuda töölisliikumisse? Kuidas suhtuda Hitleri Saksamaa suurusehullustusse?? Kas tuleb sõda??? Kuidas jääda ellu? Kuidas jääda inimeseks? Kuidas päästa oma au? Vägivald, tapmised, omakohus. Oskuslikult vormitud kunstiline ülevaade ühest etapist meie naaberriigi ajaloos. Väärt raamat kindlasti.

 

ASENDUSELU   Boris Fishman  2014 / 2015

Ja ikka jälle holokaust. Raskest teemast on kirjutatud kergelt, isegi vene-juudipärase huumoriga, kui soovite, vähendamata sealjuures grammigi teema kaalukust. Kaasaegne lähenemine sõja- , immigratsiooni- , põlvkondadevahelise ja kultuuridevahelise erinevuse konfliktidele. Tubli töö. Respect autorile.  

 

ETTELUGEJA  Bernhard Schlink  1995 / 2000

Järjekordne holokaustiraamat. Seekord sakslase sulest koos rahvusliku häbitunde ja põlvkondadevahelise konfliktiga. Rahulikult veerev mõtisklus alates poisikesepõlve armuloost, läbi sisemiste segaduste ja õiglustunde otsimise kuni tragöödiani, mis lõppude lõpuks viib välja peategelase hingerahu ja selguseni. Aga maailm käärib edasi. Mälestused ei ole veel kustunud. Väga hea raamat. 

 

SALADUSE JÕUD   Maria Lepmaa   2015

Ei haaranud kaasa ega tekitanud ühtegi emotsiooni.  Oleks piisanud tagakaanelt ümberjutustuse lugemisest. Vägisi tahaks öelda, et kui pole millestki kirjutada, siis ära kirjuta. Noorel autoril on elukogemuse kogumine alles ees. Seniks soovin lennukamat fantaasiat.

 

HARUTA MIND LAHTI    Calia Read   2014 / 2015

Psühholoogiline põnevik. Algusest peale tundus, et midagi on selle jutu sisus nihkes. Panin selle esmalt autori küündimatuse süüks, aga siis avastasin, et see on hoopis autori tugevus ja teadlik soov lugejat eksitada. Tugeva puändiga hea lugemine.

 

ÜKS JA AINUS IVAN   Katherine Applegate  2012 / 2014

Loomakaitse eesmärki taotlev ja ilmselt ka saavutav südamliknukker lugu puuriloomade saatusest inimeste maailmas. Üheõhtulugemine. Sobib hästi ka lastele. Kasutatud on personifikatsiooni, väga armsad illustratsioonid. Minu jaoks on tsirkused ja loomaaiad alati tabu olnud, vbl saab keegi raamatust tõuke (ümber)mõtlemiseks.

 

KÕIK SAI ALGUSE VEEST   Kajsa Ingemarsson  2009 / 2014

Lugu menukirjanikust, kes vorbib kriminulle. Pole paha. Selline ajaviitelugemine, mitte midagi tõsist. Tutvustatakse kirjastamise köögipoolt ja glamuurset elu. Kriminulli osa lasin üle rea - pole minu mekk.  Hirmus pikaks ja paksuks venitatud, köidet ebamugav käes hoida.

 

OMAVOLI   Lena Andersson  2013 / 2015

Põhjamaine suhtedraama. Naispoole kõikehõlmav pimestav allaheitlik vaoshoitud piinav armastus meespoole kergete üheöösuhete, süüdimatuse, egoismi ja nartsissismi vastu. Rohkelt filosoofilise alatooniga vestlust ja kolm sexi ka. Mees sai naise voodisse ja tema jaoks oli pidu selleks korraks läbi. Ehk seal, kust naise suhe algab, seal mehe oma lõpeb. Põhjamaiselt karge meeldiv lugemine.

 

TULIJA JA JÄLGIJA   Tiit Sepa  2015

Pidavat olema romaan armastusest ja hingevalust. Ei leidnud ühte ega teist. Oli positiivseks kirjutatud üksildase uitaja esoteerikaga miksitud krimiulmekas. Hulk emotsioonitut tapmist,  peksmist,  seksi ja lapsi, just nagu olekski see meie väikelinnade argipäev. Igavuse ja vägivallaga on püütud loorbereid lõigata. Süütuse presumptsioon. 

 

VIRVAREBANE  Sjon  2003 / 2013

Müütiline raamat lumisest Islandist. Kuigi legendidel ja traditsioonidel on raamatus kandev osa, on üldmulje jahmatavalt realistlik ja olustikuline. Puudutab mitmeid valusaid küsimusi ning tundub läbinisti aus. Nii on, sest nii peab olema. Karmilt lüüriline raamatuke. Vormimängudega. 

 

VANANAISTESUVI   Marcia Willett   2014 / 2015

Kergete krimisugemetega suhtedraama. Üles ehitatud ühe elutarga vanuri võimekusele asju läbi näha ja suunata. Nauditav  dialoog ja vahvad vaimuvälgatused, aga üsna palju ka lugeja ja tegelaste läbinähtavat sujuvat suunamist  autori soovitud värava poole. Päriselu ei ole nii lihtne. Ajaviiteromaan.

 

MAJAKAVAHT   Susan Wiggs  1997, 1913 / 2014

Jälle üks NYT bestseller - keskmise jänki lugemismaitse. Kogu see majakaromantika sunnib muidugi raamatut haarama, aga sees terendab üks keskmise väärtusega "rüütliromaan", milles peategelane muudkui päästab ja võitleb ja võidab. Midagi võltsi on juba kogu süžee ülesehituses, hingekeelte helistamiseni ei jõua kahjuks ükski hetk.  

 

TANGO ON MU KIRG   M.A. Numminen  1998 / 1914

Soome teisitimõtleja ja mässaja küpses eas kirjutatud põhjalik "two-in-one" tangoraamat. Pool sellest teosest käsitleb põhjalikult süvitsi Soome tango ajalugu. See osa on kahtlemata väärtuslik, aga mitte minu tassike teed. Kaval autor on aga lisanud ajaloole veel teise, platoonilist masohhistlikku armastust kirjeldava loo, mis kahtlemata võidab raamatule massiliselt lugejaid juurde. Seda liini ajades triivisin minagi lõpuni välja. Lõpp, kusjuures, oli väga soomepärane, kuid minu jaoks siiski liiga labane jajärsk lahendus - võiks isegi pettumuseks nimetada. Aga eks te ise näe, kui lugeda võtate.

 

DELIKAATSUS  David Foenkinos  2009 / 2013

Meisterlik muhe teos ilma traagelniitideta ja ühestki õmblusest kärisemata. Leidlikud vahepalad, sümpaatne humoorikas suhtumine oma tegelastesse, midagi pole üle ega puudu. Garanteeritud elamus ilma ühegi pingutuseta. Just selline väline kergus on muljetavaldav, seda tahaks autorilt õppida.

 

KADUNUD VAAL   Michael Parfit, Suzanne Chisholm  2013 / 2014

Looduselugu. Ameerika stiilis pisarakiskuja. Rohkem ajakirjanduslikus laadis. Kinnitab vana tõde, et tehnika ja elusloodus omavahel ei sobi, kannatajaks on teadagi kes - s.t. loodusliku valiku võidab tänapäeval masin.

 

JÕGI   Ketil Bjornstad  2007 / 2015

Järg raamatule "Muusikale". Väga hea lugemine. Kunstnikuks ainult ei sünnita - selleks tuleb ka saada. Elu on valikute jada ja kunstnikel on need ebatraditsioonilised - muidu ei oleks selles kunsti. Anne on sinu õnn ja õnnetus, kuskile selle eest ei pääse. Väga palju klassikat, liiga palju surma, ohtralt noorust ja suur tundmatu tulevik. Mitmel alal andekas põhjala autor on teinud tubli töö ja jäädvustanud ennast ajalukku. Halleluuja.

 

KÕRBE JA MERE VAHEL   Julien Gracq  1951, 1992 / 2000

Ohuromaan. Hoiab pinget igas viimses kui stseenis. Tohutupikad romantilised keerulised kirjeldused, mis osavalt põikavad küsimustest ja vastustest kõrvale. Näidatakse, kuidas inimene ei suuda elada vaikuses rahus ja stagnatsioonis. Kasvõi elu hinnaga toimub liikumine muutuste ja tundmatu kuid põneva tuleviku suunas. Olgu selleks kasvõi surm.

 

VARJU ALL   Siiri Laidla  2009

Tundub, et autor on püüdnud luua negatiivset kangelannat, aga kirjutamise käigus temasse sedavõrd kiindunud, et leidnud ja lisanud muudkui positiivseid jooni. Lõpuks on päris raske kõike kirjutatud reaalse eluga kõrvutada ning lugelale tundub tervik kuidagi kunstlik ja pastakast välja imetud. Veider on ju tormata otsima ainest romaaniks kuskilt metsast ja tutvumisportaalidest, kui ainus sobiv tulemus kirjutiseks on su enda segamini elatud elu ja võõraste kaela määritud lapsed (üks veel erivajadustega). Lõpuks ei kirjuta kangelanna ikka midagi ja laseb vanaviisi edasi, sest nii on mugavam. Ei usu, et sellist õpetajannat võiks meie kultuuriruumist leida. Keegi ei usaldaks talle oma lapsi.

 

KERJUSTÜDRUK   Alice Munro  1991 / 2014

Äärmuseni realistlikud lood. Autor on tahtnud näha neid novellidena. Võib ju ka nii võtta, aga lõpuks kõlavad kõik kenasti romaaniks kokku. Väärtromaaniks, mis sisaldab seda imelist miskit, mis teeb teosest teose. Meisterlik kirjutamislaad, eriline oskus olukordi välja mängida, rännakud ajas ja paljud muud pisiasjad muudavad raamatu seltsis veedetud aja kordumatuks ja huvitavaks. Aitäh. 

 

ADA BLACKJACK   Jennifer Niven  2003 / 2012

Üks ohvriterohke arktika vallutamise tõsilugu aastast 1923. Sisult mõttetu ettevõtmine kellegi kuulsusejänu rahuldamiseks viis nelja noore kogemusteta mehe piinarikka surmani. Ühe vapra inuiti naise elulugu, kes sai üksinda hakkama mitu kuud Wrangeli saarel. Hilisem elu tsivilisatsioonis oli talle ehk suuremakski katsumuseks. Põhjalik huvitav raamat, mis on nõudnud autorilt suurt arhiivitööd. Piisake minugi põhjalalummusest.

 

MAJAKAS   Alison Moore  2012 / 2013

Jälle üks kõnekas näide, et iseenese eest ei sa kuskile põgeneda. Kogu oma taaka kanname endaga kaasas. Raamat keskealise mehe puhkusereisist koos meenutuste ja mälestustega lapsepõlvest ja kogu elatud elust. Pisut novellilik sümpaatne raamatuke.

 

ARMUKE    Edgar V. Saks    1936, 1912

Väga väljapeetud ilutsevas kuivas stiilis raamat armukadedusest ja egoismist. Arvasin esialgu, et selline omapärane väljendusviis on ajastupärane, kuid omaaegset kriitikat lugedes näen, et juba tol ajal tekitas see võõristust. Peatükke ja meeleolusid sisse juhatavad looduskirjeldused on see-eest väga ilusad ja mahlakad, detailirohked ja nüansirikkad. Sisust.... ei saagi aru, miks need kaks inimest teineteist nii pikalt piinasid, tundeid nende vahel ju erilisi ei tekkinud. Aga inimesed ei saagi sageli aru, miks nad midagi teevad või ei tee. 

 

    

KIRJAOSKAMATU, KES PÄÄSTIS ROOTSI KUNINGA    Jonas Jonasson  2013 / 2014

Selline tore absurdikas, poliitiline satiir. Pilab võidurelvastumist, rassismi, kõiki maailma kordasid ja paljusid muid asju. Hea huumoriga kirjutatud, igav ei hakka. Soovitan.

SAJA-AASTANE, KES HÜPPAS AKNAST VÄLJA JA KADUS   Jonas Jonasson  2009 / 2012

Täpselt samasugune nagu eelmine, isegi leitmotiiv (tuumapomm) on sama. (Tegelikult on see raamat enne kirjutatud, aga vahet pole.) Hea idee pealt on õnnestunud topelt kasu lõigata. Minu jaoks sai seda kõike lõpuks juba liiga palju.

 

JÕGI, JUMALA NIMEL   Breena Clarke   1999 / 2002

See on raamat armastusest. Tõelisest tingimusteta armastusest, mitte sellest kiremöllust, mis noorte inimeste maailmu raputab. See on raamat katastroofist, aga mitte sellest tornide pommitamisest, mis tänapäeval moes on. See on raamat lapsepõlvest ja selle lõppemisest mustanahaliste Ameerikas eelmise sajandi alguses. Südamlik perekonnalugu oma draamade ja võitlustega ilma kirgede möllu ja liigse paatoseta. Kuidas pinnal püsida ja mitte uppuda, seda näitab see rahulikult voolav jõeraamat.

 

AED, ARMASTUS JA MAKSUD   Heather Cochran  2007 / 2009

Kerge vahepala. Ei häiri ega vaimusta eriti millegi poolest. Rahulik ajaveetmisvorm pingelisemal perioodil. Armastus ei käi selles raamatus mitte kõhu vaid tuludeklaratsiooni kaudu.

 

TAGASITULEK   Jason Mott  2013 / 2014

Ulmeraamat siin- ja teispoolsusest. Huvitava teemapüstitusega ohudraama. Autor väidab, et on kirjutanud selle soovist uuesti jumalaga jätta oma surnud emaga. Mõtlemisainet jagub, aga lõpp kisub liiga thrilleriks.

 

TAMM VAIKSE OOKEANI VASTU   Marguerite Duras  1950 / 2006

Ühiskonnakriitiline peredraama elust Prantsuse koloonias Indohiinas. Ema püüab oma elu hinnaga võidelda laste tuleviku eest - tulemusteta. Peensusteni lahatud peresuhted isoleeritud ühiskonnas. Perepoeg peab kandma üle jõu käivat mehe ja iidoli rolli, kui ema on lõplikult murdunud ja õde pole praktiliselt ühtegi muud asisemat meeshinge näinudki oma elus. Üleujutuste alla maetud elud. Väga hea raamat. Film ka tehtud.

 

DŽUNGEL   Upton Sinclair  1906, 2001  /  2014

Meisterlik teos teemal <Kuidas karastus teras>.  American dream´ist alguse saanud lugu mattub uskumatusse viletsusse ja kaosesse Chicago tapamajades ja aguleis ning jõuab läbi nälja, surma ja hävingu välja klassivõitluse ning sotsialismiideedeni. Lugu on jutustatud detailiderohkelt, ilmekalt, seesmise põlemise ja kirega. Raamat on toonud autorile palju kuulsust ning aidanud kaasa Ameerika toiduainetetööstuse ümberreformimisele.

Rahva Raamat reklaamib teost järgmise katkega:

Sellele, mida vorstiks tükeldati, ei pööratud ilmaski tähelepanu; Euroopast tulid tagasi vanad vorstid, mis olid seal tagasi lükatud ning olid üleni hallitusest valged – neid loputati booraksiga ja glütseriiniga, visati siis kolusse ning tehti uued vorstid koduturu tarvis. Siin oli liha, mis oli kukkunud põrandale pori ja saepuru sisse, millel töölised olid peal trampnud ning millele oli süljatud lugematuid miljardeid pisikuid. Siin oli liha, mida hoiti ruumides suurtes hunnikutes, millele tilkus vett lekkivatest katustest ning millel sibasid ringi tuhanded rotid. Hoiuruumides oli liiga pime, et seal hästi näha, kuid käega üle lihamägede tõmmates võis pühkida peotäite kaupa maha kuivanud rotisõnnikut. Rotid olid igavene nuhtlus ja tapamajades pandi nende jaoks välja mürgitatud leiba; rotid surid, ja siis läksid kolusse lisaks lihale ka rotid ja leib. See pole mingi muinasjutt ega nali; liha kühveldati kärudesse ning tööline, kes seda kühveldas, ei vaevunud rotti välja tõstma, isegi kui ta seda nägi – vorsti sisse läks asju, millega võrreldes mürgitatud rott oli köömes.
„Džungel“, 14. peatükk 

 

SUVI NAGU SEE   Anette Hohberg  2012 / 2014

Seebine kerge ladus lugemine. Kohati häirisid tahtlikud sõnakordused, mis olid küll mõeldud stiilielementidena, kuid ei mõjunud hästi. Suhtepundar mitmete isade ja armukestega, sooviga näidata , et must- valge lahendus pole alati parim lahendus. Ikka need halli varjundid.

 

ÕPETAJA PORTFELL   Hiromi Kawakami  2001 / 2014

Sarnane teema "Paarismänguga", aga hoopis teine tase. Tahtlikult nurgeline, kobav, hiiliv, kuidagi ebalevalt äraspidine lähenemine taunitud teemale viib ootamatult usutava ja küpse tulemuseni - hea raamatu valmimiseni. Eksootiline keskkond mängib ka muidugi oma rolli. Lugege.

 

TÄHED KAHVATUVAD   Karl Bjarnhof   1956 / 1997

Lapsepõlvelugude raamat möödunud sajandi alguse Taanimaalt. Vaegnägijast teismelise poisi omanäoline maailm kurjuse, mõistmatuse ja harimatuse keskel. Pingestatud poeetilise keelega südamlik lugu inimeseks kasvamisest. Teistsuguseks kui enamik, aga mitte halvemaks. Väga meeldis.

 

PAARISMÄNG   Mart Kadastik, Katariina Tammert  2014

Vanamees ajab noort tibi seni taga, kuni kätte saab. Booring. Ja edasi? Jahile järgmise tibi järele? Vanem autoritest on oma lemmikteemasse ülepea kinni takerdunud, ei tea mitut samateemalist menukit veel oodata on? Raske uskuda, et autori huvide ring sellega ainult piirdubki. Noore naisautori kaasamine on olnud väga hea idee - ümberkehastumise kunst ja vaev sai hoobilt elimineeritud. Ootaks autoritelt midagi hoopis kaalukamat. Kuidagi äraleierdatud tundub see kõik. Kuigi esimestest katsetustest oli siiski loetavam.

 

SURM ÕHTUHIIES   Minna Lindgren  2013 / 2015

"Kus on kus on kurva kodu?" - nii laulame ja ei tule selle pealegi, et selline koht ootab meid kõiki ees kaugemas või lähemas tulevikus. Sündides ja surres oleme ikka üksi, see on looduse seadus. Ei aita voltimine ega murumängud, võltskallistustest rääkimata. Raamat on humoorikas, optimistliku alatooniga, täis vanurivigurit, mida noorem inimene endale lubada ei saa, ühiskonnakriitiline ja igati tubli  vajalik tükk.  

 

ARMASTUSE SÕNARAAMAT  David Levithan  2011 / 2013

Sõnad - sõnad... Sõnad kui märgid, mustrid, mälestused, üldistused. Sõnade taga on ikka olnud lood ja laulud, igaühel omad ja omased. Killukestest kokku laotud tunderaamat. Väga tore leid. Braavo! 

 

TÄNAPÄEVA NÕID  Debora Geary  ..... / 2014

Naiste ulmekas või ulmenaistekas. Hulk keerukat struktuuriehitust, eranditult positiivsed kangelased, aga teemaarendus, kulminatsioon ja lahendus on puudu - raamat jääb õhku rippuma nagu väikese kangelase nõidus.

 

JUUST   Willem Elsschot  1933, 2005 / 2012

Lõbus lugu wannabeede ja rahakummardajate naerutamisest möödunud sajandi algusest flaami - hollandi kirjamehelt. Kõlab täiesti tänapäevaselt ja iga lugela võib vedada oma elust paralleele. Tühja kõhuga lugedes paneb suu vett jooksma.

 

RENTSLIMILJONÄR    Vikas Swarup   2005 / 2006, 2009

Lihtsa, leidliku, lausa geniaalse ülesehitusega raamat India tänavapoisi elust ja seiklustest. Eluliselt uskumatu ja uskumatult eluline. Leitmotiiviks on lause, et unistustel on võim vaid sinu enda vaimu üle, kuid rahaga saad sa võimu teiste vaimu üle. Pole midagi öelda - kahjuks pole see ainult kolmanda maailma hümn. Raamatust on tehtud ka mitme Oscariga pärjatud film.

 

   

PARADIISIST TULI TORM   Johannes Anyuru  2012 / 2014

Maailma tumedad saladused musta mandri südamest. Kust õieti tulevad kõik need eluga riskivad põgenikevood? Mis toimub õieti Aafrikas? Millised valikud on mustal haritud mehel, kelle kodumaal toimub riigipööre, kes on järsku eikeegi, kahuriliha ja tühi koht kogu maailma silmis. Kirjanikust poeg avaldab Rootsis ausa valusa loo oma pagulasest isa äranarritud elust, suguharupealikust piloodist, kellel pole oma järeltulijatele enne surma mitte midagi anda. Tundub, nagu voolaksid kõik maakera hädad mööda külgi ülevalt alla, põhjast lõunasse. Väga hea raamat. Poeetilises, tundelises keeles õuduste org.

 

OTSIN IMPOTENTSET ELUKAASLAST...  Gaby  Hauptmann  1996 / 1998

Mida siis tänapäeva emantsipeerunud naised õieti tahavad? Tundub, et me ise ka ei tea. Otsisin sellest naistekast natuke huumorit, aga ei, probleem on püstitatud täie tõsidusega. Mängi kaasa, kui suudad. Mängu ilu maksab ka midagi. Muuseas on raamatus kirjas, et 10% meestest olevat impotentsed... Kahtlaselt suur arv minu meelest, aga paljusid neist saab viiel erineval moel aidata. Sööge piparkooke ja lugege ainult väärtkirjandust!  

 

 

KÄOMETS    Jenny  Glanfield   1998 / 2003

Ajaviiteromaan inglannast orvust, kes püüab välja selgitada oma päritolu ja perekonnalugu. Mälestused viivad tagasi  I ja II maailmasõja aega ja räägivad Vene immigrantide elust Prantsusmaal, Inglismaal ja Itaalias. Teise liinina jookseb tänapäevane armudraama. Kõik pahad on läbinisti kolepahad algusest lõpuni ja head samavõrra head. Kohati veniv ja detailirohke, samas jälle ajalooliselt hariv. Kirjanikud näevad alatihti oma positiivsete kangelaste eneseleidmist kirjanike või kunstnikena - justkui see oleks õnne tipp. Vbl ongi. 

 

VALIKUVÕIMALUS  Noah Gordon  1996 / 1999

Arst jätab pärast perekriisi maha suure linnahaigla ja korraldab oma vastuvõtu ümber kolkakülasse. Üllatusega lugesin Ameerika meditsiini eripäradest ja hädadest 90ndate alguses. Nõukaajal mind küll ei jälitatud ega kiusatud ega tapetud usuhullude poolt - abort oli tavaline igapäevane günekoloogiline operatsoon, mida tegid kordamööga kõik günekoloogid. Pere planeerimisega polnud sealpool ookeani sugugi paremad lood kui meil. Üle 12 nädala meil üldjuhul rasedust ei katkestatud ja med. näidustusega oodati ka võimalusel, et kõige ohtlikum aeg mööda saaks. Raamatus aga sureb 17 a tüdruk tavalise abordi tüsistustesse 14. nädalal, kusjuures tema vanemate teavitamisest oli võimalus legaalselt mööda hiilida. Lugesin, et kiirabiga sõitsid seal ringi kõrg- med hariduseta parameedikud, kes paljusid protseduure ei osanud ega tohtinud teha (verekaotuse puhul ei pandud kohe tilkinfusiooni, vereülekandest rääkimata). Kuuldavasti soovitakse meil ka nüüd selliseid lolle brigaade juurutada. Imestama pani tohutu suur ravikindlustuseta rahva hulk. Kõhuvalude puhul tehti enne rektoskoopia jms ja alles hulk aega hiljem kakaproov, mis määras diagnoosi. Vbl oli mõne häda puhul ka tegemist lihtsalt autori võhiklikkusega (ta on ise ka parameedik), mitte USA meditsiini veidrustega, aga sellised ja mõned muud pisiasjad panid imestama. Ülejäänud osas täiesti keskpärane juturaamat armastuste, sündide ja surmadega.

 

 

STEPIHUNT   Hermann Hesse  ......... / 2012

Keskeakriisis intellektuaalse meesterahva hingevalu ja lõhestumine kahekümnendate aastate Euroopas. Paljuski autori autobiograafiale tuginev sisekaemuslik karje. Autori selgitusest teame, et on püütud rakendada klassikalist sonetivormi (topeltsissejuhatus jne). Müstilise lõpuosa tõttu on seda hiljem seitsmekümnendatel nimetatud ka hipide piibliks - LSD, unustus ja õnnetunne. Peategelane ei suutnud lõpuni leida üles oma rõõmu ja huumorimeelt, ometi tekkis temalgi lootus, et jumaliku ja kuratliku pooluse vahel võib leiduda mingi rahu ja tasakaal ning ta oli nõus selle nimel edasi kannatama - loe: edasi elama. 

 

    

VIRSIKUPUU SALADUS   Sarah Addison Allen  2011 / 2013                                       

Kerge ajaviitelugemine krimi- ja müstikasugemetega. Ülistab sõprust, armastust, iseendaks olemist. Sügavamat muljet ei avaldanud, igav ka ei hakanud. Pidavat esindama Ameerika kirjanduse Lõuna maagilist realismi. No mina nii suuri sõnu selle raamatu kohta ei teeks.