RAAMATUBLOGI   2019  (108)

 

KIRJAD KRISTOFERILE   Liine Roos  2019

Leina ja valu raamat. Tõestisündinud õnnetu lugu. Paneb mõtlema, kuidas käsitletakse tänapäeva maailmas surma ja leina. Pühakiri versus esoteerika versus teaduslik maailmapilt. Hingerahu leidmiseks on igaühel oma tee ja aeg. Selle raamatu sünd - teraapiline kirjutamine - on ka üks võimalikest töötavatest variantidest. Maailmaga jagamine, et valust saaks mälestus.

 

PEIDUS SU SILME ALL  Caroline Louise Walker  2019 / 2019

Miski ei ole tegelikult nii nagu paistab. Psühholoogiline põnevik (krimisugemetega) inimestest, kes kõik püüavad võimalikult omakasupüüdlikult mõista ja lahendada ühte sama probleemi. Nagu elus ikka, veavad luik hunt ja kits vankrit eri suundades. Mis sellest kõigest välja tuleb, saate lugedes teada. Mina aimasin lõpplahenduse kahjuks juba alguses ära, seetõttu tundus raamatu esimene pool üsna veniva ja igavana. Lõpuooole siiski suutis autor pinget kruvida ja hoida. Triller inimsuhetest mitme nurga alt.

 

KUIDAS LEIDA ARMASTUST RAAMATUPOES   Veronica Henry  2016 / 2019

Selline ninnu-nännu romantiline jõululugemine. Ei midagi halba ega ka midagi eriti head. Sümpaatsed tegelased, etteaimatav lõpp, kulunud formaat. Aga mõjub teraapiliselt, uinutavalt , rahustavalt pärast väsitavat päeva. Eks selliseid raamatuid ole ka vaja. Ei saa ainult aru, miks sedasorti raamatutele kulutatakse tõlkija vaeva ja raha selle asemel, et omi kindlasti mitte kehvemaid autoreid avaldada. Tõlkigu nemad hoopis meid!

 

SEEMNEKOGUJAD   Scarlet Thomas  2015 / 2016

Vaimukas teravmeelne piltlik ja lahe üldistus sellest, kuhu "looduse kroon" evolutsiooni käigus välja on jõudnud. Seinast-seina karakterid, särtsuv dialoog ja mõttemallid, rännakud vaba vaimu otsinguil, segadused sugupuuga ja mürgised saladused. Huvitav lugeda mitte ennekuulmatu süžee tõttu, vaid just autori teravmeelse üldpildi ja läbinägelikkuse pärast, mis on väga ajakohasesse (vbl liiga kopsakasse?) vormi valatud. Siin üks stiilinäide lk 330: "... miks taimed vaevusid leiutama säärase keerulise paljunemismehhanismi nagu õied, mille tulemuseks on viljad, mis sisaldavad seemneid, millest teha veel õisi. Mis on viga oma eoste laialipuistamisel, mis oleks looduse vaste pihkupeksmisele? Ja kui nii saab paljuneda, kellele siis teisi organisme vaja on? See tundub palju lihtsam, kui see, mida evolutsioon lõpptulemusena andis - tohutu keerulised olendid, kes vajavad enamat, kui lapikest niisket maapinda ja piisavalt tuult, vajavad disainerriideid, deodoranti ja hilisõhtust metrood."

 

PIANO   Jane Campion  Kate Pullinger  1994 / 1996

Romantiline-erootiline viktoria-aegne armastuslugu Uus-Meremaa põlismetsas kesk metsikut loodust ja metsikuid mehi, kes erutusid juba naise palja ihu nägemise läbi katkise suka augu. Paraku sellest ainult ei piisa, et tekiks vastuarmastus. Lugu sellest, kuidas üks inglise daam koos lapse ja klaveriga läbi valu ja hirmu endale kaugel asumaal kodu ja pere leidis. Julgete päralt on maailm, aga natuke õnne peab ka olema.

 

KIUSATUTE  KAITSJA   Leena Lehtolainen  1994 / 2017

Põhjanaabrite kriminull, kus uljas ilus noor kartmatu sõjaprintsess Xena lahendab üksi kõik probleemid ja leiab pahalase üles. Mida ühelt ajaviitepõnevikult muud tahtagi. Laipu on piisavalt ja natukene love-story´t ka. Ei teadnudki, et Soomlased on sama meiterlikud lühendite ja hüüdnimede väljamõtlemises nagu meie idanaabrid (sel-hoz-rõb-prom - mäletate?). Kuna põhjamaine kultuuriruum on meile pikalt suletud olnud, siis kohati oli raske aru saada, kes on kes ja kus on mis. Õnneks leidus palju seletavaid ääremärkusi. Kahjuks üksjagu näpuvigu ka. 

 

TUNNEL  Ernesto Sabato  1948 / 2019

Siin on nimekas Argentiina autor pannud ennast proovile, kehastudes ümber psühhopaadiks, egomaniakiks, kes vihkas, armastas, säästis ja purustas samal ajal ja kõike korraga. Päris vahva ja inspireeriv võib olla paberil niimoodi möllata. Hullem on see, et päriselus tuleb ka selliseid tüüpe ette ja hoia siis oma nahk...

 

RAND   Alex Garland  1996 / 1999

Põnevik, milles autor viib meid noore mehe seljakotireisile, maailma- ja eneseavastusreisile lõunamere saartele. Ja siis hakkab juhtuma... Seiklusest kujuneb tõeline elukool nii kangelasele kui lugejale. Kangelane ei ole kirjutatud mingiks paipoisiks - lugu kubiseb narkotsist ja laipadest, aga pakub ka tohutult mõtteainet teemadel, kas eesmärk pühitseb alati abinõu, mis on elus tegelikult oluline, kes on sõber ja kes lihtsalt tuttav või kaaslane jne jne. Kõik oluline mängitaxe läbi rajulise põnevuse foonil, hetkekski ei lasta pinget lahtuma. Meisterlikult aga lihtsalt, nooruslikult ja omapäraselt edasi antud mõttelõng, pikitud piltidega vaimuilmast ja teispoolsusest kui südametunnistuse häälst, Vietnami sõjast kui õuduste orust ja noortele rajudele kuttidele (kelle seiklusvaim on ajuti tugevam kui ellujäämisinstinkt) pealeminevast sümboolikast. Mis on elus mida väärt. Mõjuv, mitmetasandiline ja mitte ainult noortele.

 

RAIVO JÄRVI.  KÕIKE MUUD KUI KUKUPAI   Piret Kooli  2019

On hea tunne oma selle aasta ümmarguses juubelipostituses rääkida "kõige suurema sõbra" elulooraamatust. Mina ise kuulun rohkem "hunt Kriimsilma põlvkonda", aga seda suurem rõõm oli vanema ja teadlikumana jälgda onu Raivo jutupliiatsi imelisi mustreid, vestmisoskust, mõttearendusi. Leidub meil ikka andekaid inimesi!! Raamat on oma olemuselt soliidne ja väljapeetud, nagu Raivo Järvi isegi oma eraelus püüdis olla, kuid samas kaugeltki mitte kuiv ega igav. Tuline kahju ainult, et sellest sai mälestusteraamat, et portreteeritav ise ei saanud sõna sekka öelda. Teiste arvamus jääb ikka teiste arvamuseks. Raivo Järvi pildid elavad kõigele vaatamata edasi. 

 

SIIDIKAUPMEHE TÜTAR   Dinah Jefferies  2015 / 2018

Ajaloolise taustaga lugu Vietnami sõjast, kolonisaatorite, kommunistide, ameeriklaste ja rahumeelsete kohalike hirmsast kadalipust; siidi tootmisest Indo-Hiinas, elust Hanois ja selle ümbruses; armastusest, identiteedi otsingutest, kui oled segunenud ja segaduses nii rassilise kui klassilise kuuluvuse küsimuses, ei tea, kus on su õige kodu või kodumaa ja keda saab üldse usaldada. Järjekordne väga põnev lugu Malaisias sündinud ja Inglismaal kasvanud autorilt kaugetest idamaadest, kus loodus ja kliima on väga erinevad, aga inimeste tunded ja mõtted meile nii sarnased. 

 

SALADUSTE VARJUD   Artur I. Erich    (Ira Lember) 2019

Pikkade seriaaliseebikatega juhtub tihti nii, et lähevad kätte hapuks. See raamat on ilmne näide. Sulest nagu vägisi välja imetud kaheksas osa on kõige igavam raamat, mida sel aastal lugenud olen. Faabula justkui puudub täiesti. Suur hulk (kõrval?)tegelasi figureerib peategelase mõtetes siin ja seal - võimatu on isegi raamatu lõpuks aru saada ja meelde jätta kes on kelle sugulane või millise lehma lellepoeg. Saan aru, et tahetakse kirjeldada ühe dünastia käekäiku ajaloosündmuste valguses, aga lugedes leian eest ühe omakasupüüdliku vanema väliseestlasest naisterahva, kelle soovunelmaks on kujutada endast kogu suguvõsa matrooni, kelle pilli järgi teised tantsiksid, kelle poole kõik alt üles vaataksid, kes rõhutab klassivahesid, mõnitab teenijaid, susserdab-vusserdab ja topib oma nina teiste eludesse - igav, ilmetu, mõttetu, mitte kuhugile viiv. Raske on muidugi seebikatele punkti panna, aga siin oleks küll võinud seda juba ammu teha. Igal asjal on piirid - ka lugeja kannatusel. 

 

KÕIK MÜÜGIKS    Ene Arikainen  2019

Sõjajärgne agulielu Tartumaal kõiges oma ilus ja valus. Groteskne, kohati naiivnegi, teadlikult retrostiilis kirjutatud-joonistatud lugu, kust ei puudu hirm ega arm. Inimene on olemuselt loom, kes tahab süüa ja paljuneda - selle nimel on ta valmis murdma, kui olud nõuavad. Hea, kui seda vahel meelde tuletatakse.  

 

OOKEANILAINER   Marius Gabriel  2018 / 2019

Põgenikelaev teel sõdivast Euroopast Ameerikasse - pardal maailmakuulsad muusikud, näitlejad, poliitikud, ärimehed. Autentset ajaloolist tausta on ilukirjandusele omaselt siia-sinna väänatud, sündmusi kokku lükitud, tegelasi juurde lisatud jne, kuid ajalooline tõde kannatab sellest imevähe, raamat on uuele põlvkonnale põnev ja valgustav lugeda. Kirjanduse kaudu ajalooga tutvumine on kaugelt huvitavam ja meeldesööbivam kui õpikutest sündmuste ja aastaarvude kuiv tuupimine.

 

ISA   Mihkel Raud  2019

Humoorika alatooniga elamisõpetus eluvennalt, kes reklaamib ennast oma libastumistega nooruses ja hilisemaski elus (seejuures väga edukalt). Arvamusliidri kohta pole muidugi kerge hoida - tuleb pidevalt pildil püsida - kas halva või heaga. Antud teos tundub mulle selline vahepealne. Kogu jutt on jumala õige, aga ükski seisukoht ei tule üllatusena. Ilmselt õpetab elu meid kodus sama hästi kui kaugel Ameerikas, lombitagused tõed ei löö enam kedagi jalust. Aga igav ometi ei hakka: mahlakas jutustamislaad, vahvad võrdlused, eneseiroonia paralleelselt edvistamisega ning soe suhtumine lugejasse ja oma purunenud peredesse teevad oma töö. Ja muidugi uudishimu võõrasse kööki piiluda. Vahvad illustratsioonid on ka ning supermoodne kaanevärv.

 

ARMASTUSE ANTARKTIS   Sara Stridsberg   2018 /2019

Eksistentsiaalne hullumeelsus. Kurjuse impeerium, mis ei lase vange vabaks ei ajas ei ruumis. Millest haarata, kui kõik ümber on nii mõranenud ja habras? On see armastus hirm või õnn? Kõik jääb õhku, jääb lõpmatult ringlema, kuni pudeneb mullaks. Mälu ulatus on vaid kaks põlvkonda - siis on kõik. Paralleelmaailmad meie ümber, mis ei kao veel sellest, et me ei taha neid märgata. Raamat soost, millel pole põhja all. Ülalt alla vaadates on sood ilusad. Inspireeriv.

 

SALAJANE TÜTAR    Kelly Rimmer  2014 / 2016

Selliste sündmuste teemal, millest käesolev raamat kirjutab, olen siin eelnevalt juba korduvalt nördimust avaldanud. Piirdun seekord katkendiga raamatust lk 44:

<Austraalia valitsusele avaldatakse survet, et see vabandaks perekondade ees, kellele kohandati valitsuse pealesunnitud adopteerimispoliitikat 1960., 1970., ja 1980. aastatel Austraalias... Ehkki täpsed arvud pole teada, sest andmed sageli hävitati või ei pandud neid üldse kirja, arvatakse, et kuni 150 000 last võeti sellel perioodil nende emadelt. Seda on nimetatud ennekuulmatuks epideemiaks. Ämmaemandad, arstid ja sotsiaaltöötajad...> Paljud emadekodud (vallalistele rasedatele) osalesid valitsuse ja kiriku sanktsioneeritud sundadopteerimise praktikas.

Palju ei puudunud, et ka mina oleksin sündinud just sellel ajal Austraalias... 

 

IGAL HETKEL OLEME VEEL ELUS   Tom Malmquist  2015 / 2018

Autentne kriisiraamat. Tragöödia isiklikus elus - kuidas selliseid seinu läbitakse? Igaühel on oma tee, oma jõud ja jõuetus. Autor räägib enda väga isiklikust kogemusest ausalt ja ilustamata või hirmutamata. Ei ole mingi kunstlik pisarakiskuja vaid elu ise - nii nagu see meile iga päev ette söödetakse heas kui halvas. Selles raamatus paraku halvas. Kõrvaltvaatajana ja teise põlvkonna esindajana tunnen mitmes kohas, et oleksin reageerinud teisiti, aga see ei ole oluline. Tähtis on hakkama saada ja autor sai. Nii elu kui raamatuga.  

 

PARGINELJAPÄEVAD   Hilary Boyd  2011 / 2016

Seebikas vanaemast, kes jättis oma pere ja lahkus uue kallimaga Aadria merele. Jah, ka meie eas on võimalik veel õnne leida - aastates, mil juba tead, mida soovid ja mida mitte. Pensionieas mõne inimese elu lõpeb, teisel algab. Kõik ei ole muidugi nii lihtne, kui kaugelt paistab. Südamlik lugu armastusest küpses eas.

 

ENNUSTUS    Agneta Pleijel   2015 / 2019

Kõik me pärineme lapsepõlvest. Mõned asjad, mis lapsele jäävad arusaamatuks, mõtleme lahti alles täiskasvanuna. Kust me tuleme, sinna ei saa midagi parata, aga kuhu läheme, see on suures osas igaühe enda teha. Õpime äratundmist, lahtilaskmist, paindlikkust, võtame riske ja tunneme saavutatust rõõmu. Hektiline, hüplik jutustus - aga mälestused ongi just sellised.

 

TAASSÜND LAHETAGUSEL   Jaanis Prii  2019

Ajalooline tagasivaade 18.sajandi Saaremaale (tolleaegsele Oeselile), milles autor paneb meelevaldselt kohtuma kunagise ja tolleaegse Lahetaguse mõisa elanikud - kuulsa Antarktise avastaja Bellingshauseni ja arstist ning vaimulikust keelemehe ja erudiidi Luce. Saame teada palju põnevat lõunapöörijoone alt vaheldumisi meie endi esivanemate kultuuri- ja kodulooga. Autor ise ütleb, et raamatul on kaks peategelast: Antarktis ja eesti keel. Mina lugejana lisaksin veel kolmandaks vana Oeseli enda. Oli põnev ja hariv lugemine.

 

ELA JA LASE ELADA   Hendrik Groen  ...... / 2019

Sarkastiline hüpersupermorbiidne lugu eakalt autorilt, juba kolmas raamat sarnasel teemal. Mäng surmaga kui mäng tulega - millalgi kõrvetab, millalgi neelab. Võrreldes eelmise kahega tundub viimane raamat veidi hõredam, loo taustsüsteem on kuidagi rabedavõitu. Kuigi lahendus on taotluslikult jabur, jääb lugedes kummitama mõte, et milleks minna otse, kui ringi saab. Toimimatu suhte lõpetamine ei peaks tänapäeval olema kuigi keeruline. Sellegipoolest - palju head musta huumorit, kriitikanooled igas suunas ja optimistlik alatoon on ja jäävad autori tugevateks külgedeks. Kuniks elu.

 

MINU SYDNEY   Triin Pehk  2019

Uudiseid maailma kuklapoolelt, kus jõulud on kesksuvine püha. Parajal hulgal isiklikku, parajal hulgal üldist juttu multikultuursest metropolist, mis kohati näeb välja kui suur aedlinn oma loomaparkide, taimeaedade, jooksuradade, metsatukkade, randade, veesilmade ja matkaradadega. Pilvelõhkujad ja ärikvartalid vaheldumisi hiinalinnade ja muu eksootikaga. Ei hakka igav seal elades ega ka mitte sellest lugedes. Pildipank oleks siiski võinud rikkalikum olla.

 

LAPSEPÕLI    Bo Carpelan  2008 / 2019

Luuleline proosateos - midagi meie "Väikese Illimari" laadset. Lapsepõlv on ju iseenesest unelmate maa, olgu ümbritsevad olud millised tahes, ja kui on olemas tõeline meistrikäsi kõige selle jäädvustamiseks läbi peenimate hingekeelte, siis on tulemus just nii hea kui see tõesti on. Poisikesepõlvest teimeikka sõjaeelsetes majandusvaludes vaevlevas Helsingis. Esimene armastus ja esimesed pommid. Koduaknad, kust kunagi paistis killuke taevast, on kinni kleebitud, liivakottidega kaetud. Tagaaias kohendatakse kartulikeldrit varjendiks. Esimesed põgenikud ja surm... Lugege ja rõõmustage, et meil on seni teisiti veel.

 

SUVI GASCOGNE´IS   Martin Calder  2008 / 2009

Inglise tudengipoisi ammune üliõpilassuvi talutöödel Lõuna-Prantsusmaal. Lehmad ja lambad käeulatuses sõnnikuses laudas, päevalillepõllud ja viinamarjaväljad - kõike seda oli linnapoiss enne näinud vaid läbi rongiakna. Kui lisada siia juurde veel esimene armastus, sume õhtuvalgus, võrratu talutoit ja uued sõbrad, siis võib arvata, miks see suvi autorile eluks ajaks südamesse jäi ning nüüd, palju aastaid hiljem, leidis väljundi raamatuna. Kohati lapselikult naiivne, kohati poeetiliselt luuleline, kohati ajaloolis-antropoloogiliselt asjalik - selline lihtne lugu, aga sööb ennast lugeja hinge sügavale sisse, meelitab oma silmaga vaatama  Gascogne maalähedast elulaadi, kus aeg oleks justkui seisma jäänud.

 

KULDSE PAABULINNU TANTS   Catherine Dunbar  1995 / 1997

II MS Kagu-Aasias. Jaapanlased Briti kolonisaatorite vastu, kohalikud rahvad kahe vaenupoole vahel sundseisus vabadust ihkamas - kas tuleb ajalooliselt tuttav ette? Saame aimu džungli sissisõdadest, verekaanidest ja madudest läbipääsmatutes vihmametsades, vangilaagrite jõledustest, põgenikevooridest pommide ja mussoonvihmade all. Kõige selle taustal on kirjeldatud kahe perekonna läbielamisi ning üürikest õnne ja armastust;  vaprate naiste ja laste põgenemisteed Malaisiast Singapurist  Birmasse Rangooni ja edasi Indiasse Delhisse. Birma (Myanmar) sai iseseisvaks alles 1948. aastal, kuid langes kohe sõjaväelise režiimi valitsemise alla. Praegu on see maa üks maailma vaesemaid (rahalisest vaatenurgast). Raamat täis ajalugu, vaprust ja armastust, mis aitas sel raskel ajal elus püsida. 

 

NAISED PÄIKESEVALGUSES   Frances Mayes  2018 / 2018

Järjekordne Toscana teemaline briljant samalt autorilt, kes kirjutas ennast lugejate südamesse raamatuga "Toscana päikese all". Tegelikult ega uus raamat oma eelkäijast palju ei erinegi. Kuigi juttu tehakse siin viiest vahvast naisest, on mõlema raamatu peategelaseks ja südametemurdjaks ikkagi Toscana oma looduse, elulaadi, ajaloo, arhitektuuri, toitude ja kunstiga. Päikeseline südantsoojendav eepiline mediteeriv lugemine, võib vabalt kasutada ka reisijuhina. Multifunktsionaalselt mõnus. 

 

MINU LUGU  Michelle Obama  2018 / 2018

Tuhkatriinulugu, tõeline "american dream". Nii sisult kui vormilt äärmiselt perfektne, poliitkorrektne, suurepärases sõnastuses, haaravalt hingestatud, loetavalt liigendatud, läbimõeldud, vormistatud. Kõik see on võimalik, kui kirjutaja on loomult haritud, sõnaosav ning omab suurt ülipädevat ülitoetavat meeskonda enda ümber. Veider on mõelda, et elame juba nii-ja niimitmendal sajandil, aga Suure Õuna maa, seades end maailmale igal võimalusel igal alal eeskujuks, võitleb ikka veel naiste ja mustanahaliste võrdsete õiguste eest. Positiivses optimistlikus võtmes kirjutatud killuke Valge Maja ajalugu. Omamoodi sõnum maailmale, et ükskord me võidame nagunii.

 

EMAPIIM   Nora Ikstena  2015 / 2018

Raamat sügavast depressioonist. Suurepärane julge avameelne tagasivaade meieealiste minevikku NL-s. Iga peatükiga saan tõmmata paralleele iseenda elu ja oma lähedaste saatusega. Olenemata riigikorrast on inimene tõeliselt vaba alles surma palge ees. Kahepalgelised suutsid siis elada ja suudavad nüüd, sirgeselgsed murdusid, murti (ja murtakse praegu ka). Elujõud on mingi kummaline eliksiir, mis annab tiivad, aga erinevalt RedBull´ist pole selle koostis teada.

 

KIRI   Kathrin Hughes  2013 / 2019

Üle 30000 üksikema eraldati Inglismaal peredest ja vangistati kloostritesse, et raske füüsilise töö ja nunnade jõhkruse (loe peksu ja mõnituse) saatel oma hinge patust puhtaks pesta. Nende sünnitatud lapsed saadeti lapsendamiseks peredesse üle maailma, emad ei kuulnud neist enam iialgi. See ei toimunud mingil pimedal keskajal, vaid alles hiljuti, ajal, mil mina sotsialismi viljastavates tingimustes pioneeriks astusin. Oleks ma juhtunud sündima Inglismaal, oleks minugi emal kloostris pea kiilaks aetud, mustapesukauss kätte topitus ja mind jumal teab kuhu ja kellele kasvatada saadetud. Oh ajad, oh kombed. BREXIT ! Kui mitte ELst, siis vähemalt tardumusest.

 

TATARLASTE KÕRB  Dino Buzzati  1940? / 1991, 2005

Hingepiin mõttetult elatud elust. Nooruse uljusest saab märkamatult keskea mugandumine, vahelepõikeks siin-seal tehtud valed otsused või otsuste puudumine. Raamat jutustab sõjamehest, kes ootab kuulsusrikast lahingut terve elu ja sureb ilma ühtegi sõda nägemata. Õnn, ütleks selle peale iga teine inimene. Katastroof, leiab sõdur. Elu mõte on igaühe jaoks erinev, aga kui see jääb teostamata, on kahju. Selles mõttes aegumatult hea lugu. Hei, Sina, kas Sa teed ikka õiget asja?! Ehk on veel aega midagi muuta?

 

MILJON JUUNIT   Emily Henry  2017 / 2018

Romantiline luuleline ulmeromaan noortele. Kaunid kirjeldused, lennukas fantaasia, aga ikkagi see pseudomaailm ja pseudotegelased, kes lahendavad kõik probleemid, korraldavad elumustrid. Ulmekirjanikud on justkui tuhandete uute usundite kuulutajad - üksteisevõidu pakutakse välja uusi jumalaid ja kuradeid ja ingleid, vaimudest rääkimata. Mida see kokkuvõttes noorele lugejale peale põnevuse annab? Enesepettust, usku, et keegi teine ületab kõik katsumused tema eest, et on mitu elu, millega võib riskida ja mängida. Selline pidev meelelahutuslik žanr, mille sees hulpides ei saa kunagi täiskasvanuks.

 

RHODOSE VENUSE PEEGELDUSED   Lawrence Durrell  1953 / 1919

Kuulsa naturalisti Gerald´i mitte vähem kuulsa vanema venna sulest sõjajärgsel aastal ilmunud Rhodose teejuht. Zanrilt midagi meie "Minu..." sarja taolist, aga sisult hoooopis sügavam, põhjalikum, vaatamata aastatele ikka kaasahaarav, vaatamata värsketele valusatele sügavatele sõjahaavadele optimistlik ja humoristlik, sügava seesmise põlemise ja pieteeditundega nähtud, läbi tunnetatud ja imeliste voolavate säravate kirjeldustega vormistatud igihaljas raamat. Kuidas saakski antiikkultuur olla mitte igihaljas - isegi kui ta on sõjas kildudeks pommitatud, uputatud, varjule tassitud, maase kaevatud jne. See raamat ei anna ennast kergesti kätte, ei ole lobe lugemine, aga milline tõeline aare seda on? Vaesus nälg ja surm ei murdnud kreeklase uhkust, nende eriomane kultuur oli on ja jääb.

 

EMA KES ARMASTAS KAUA MAGADA   Sandra Heidov  2018

Millest tekib tolm, kuhu kaob raha, kust tuleb stress? Kui probleemi ei ole, siis tuleb see välja mõelda. Kui probleem on, tuleb see lahendada parimal võimalikul moel. Kas teie mäletate oma viiendat sünnipäeva? Kes kellega mängis, mida kingiti? Mis värvi olid tort ja kleit? Kas seda sünnipäeva tookord üldse peeti? Vaatamata sellele oleme üsna normaalseteks inimesteks kasvanud ilma tollest päevast elukestvat traumat (või isegi mälestust) saamata. Kallid kanaemad - tulge mõistusele!

INITSIAAL PURJEKA JA PAPAGOIGA  Piret Raud  2018

Kuidas olla märgatud, hoitud, armastatud, tunnustatud tänases maailmas, kus kõik on kaup. Auaadress iseendale? Kui sa ei armasta ise ennast siis ei armasta sind ka teised? Kui sa ei müü ennast õigesti, siis ei märka sind keegi. Loomingu väärtus on ühiskonnas ja ajas muutuv, ainult väheste õnn on kohal siin ja praegu. Ja milliste vahenditega seegi? Habras raamatuke nendest, keda ei märgata väga ilusas kujunduses ja köites. Kuidas aeg voolab mööda.

 

VÕTA ISIKLIKULT. Gruusia keele tunnid  Ene Hion 2017

Poliitika kui elu, poliitika kui kunst. Lainetab üksikult üldisele ja üldiselt üksikule tagasi. Kaasaegses maailmas ei saa toimuda midagi, mis ei puudutaks meid kõiki. Professionaalne pilguheit sotsialismileeri lagunemisele ja selle tagajärgedele Gruusia näitel. Juttu tehakse dissidentidest, intelligentsist, ajakirjanikest, lihtsatest inimestest mägikülakestes kuni Londoni rikkuriteni välja. "Mõtle, kui mind oleks tapetud või isegi vangi pandud!", kilkab üks kirjaneitsi pärast järjekordse lahingu jälgimist. Hea raamat, soovitan.

 

SANDRO JA SIMONETTA  Richard Burns  1992 / 1999

Kunstiraamat 15.saj Itaaliast, Firenze kuldajast. Suur hüpe ajas tagasi kunsti- ja käsitöögildide, linnriikide omavaheliste sõdade aegadesse, mil inimene pandi uskuma, et maine elu on proloog purgatooriumile ja edasi tuleb kas paradiis või põrgu. Paljude ajalooliste ja väljamõeldud seikade virr-varris üllatas tõde, et kuigi kõigi maalide ja freskode teema oli alati mõni piiblistseen, valis kunstnik modellideks reaalseid inimesi oma lähikonnast - tavaliselt töö tellinud aadliku ja tema pere. Oma suhtumist neisse inimestesse näitas kunstnik neile antud rollidega pildil, näoilmete ja poosidega. Kunstivõõra tellija võis nii äragi petta. Tihti võib mõne kõrvaltegelase näos ära tunda ka kunstniku autoportree.

 

NÄHTAMATU MEES SALEMIST  Christoffer Carlsson  2013 / 2015

Tõeliselt vahva krimka. Taimed kasvavad väetatud mullas paremini, inimesed ka - oleneb ainult, millega väetada. Agulivaesusest läbiimbunud kaks sõpra: ühest saab pätt ja teisest polku, algab meeletu tagaajamine, kus hirmud, nõrkused, minevikuvarjud pole kummalegi poolele võõrad. Elu ongi spiraal - tuleb teha ainult valik, kumbas suunas kerida. Politseinikust autor keriks õiges suunas, kui ta kirjanduse alal jätkaks. Aus, pöörane ja põnev lugu.

 

SUVINE MEREREIS   Truman Capote   umbes1945  2006 / 2010

Kuulsa kirjaniku noorpõlveromaan, mida autor ise oma elu ajal ei soovinud avaldada. Nüüd, pea 70-aastase hilinemisega, on teos siiski lugejate ees ja me ei pea seda kahetsema. Suure ande ja meistrikäe tunneb ära juba esimestest katsetustest. Võimalik, et lugu on jäänud lõpetamata või planeeris kirjanik veel järgnevaid osasid - lõpp on jäetud mänglevalt lahtiseks. Nii või teisiti igati huvitav lugemine põikpäisest ulakast rikkuriplikast, kes püüdis kombata elu väljaspool oma kasti piire. Kuidas see tal õnnestus ja mis tagajärgi see kaasa tõi, jääb igaühe enda otsustada.

 

MINU OSLO  Heikki Võsu  2019

Mugandunud autori mugandunud raamat mugandunud elust linnas, mis minu arvates selles raamatus täielikult ei avane. Puudub kirg, seesmine põlemine; tungi asemel raamatut kirjutada paistab läbi elutüdimus ja vajadus mingit tegevust leida. Tulemus on ka vastav - nõudepesuõpetus algajaile. Seda viimast võib kodus ka harjutada. 

 

TAEVAST PUDENEB ASJU   Selja Ahava  2015 / 2018

Kogu see elamise raskus ja võlu läbi hapralt sitkete kargete kirjaridade põhjamaise auhindadega pärjtud autori sulest. Tõesti on hea, et selliseid raamatuid ikka kirjutatakse ning järelikult ka loetakse. Me tõesti ei saa teada, mis juhtub täna või homme või ülehomme, miks juhtusid asjad eile või üleeile. Inimene on kõigest inimene - ei suurem ega väiksem iseendast.

 

COUGAR  Helene Moss 2019

Mustvalgesse ja kulda kaunilt pakendatud väga üheülbaline lame seksiraamat. Teismelistele autor seda ei soovita, aga miks peaksid vanemaealised voodirõõme nautima paberil? Lugematul hulgal noori kepikuningaid ja tasakaaluks üks ninnu-nännu vanaemakene keskealise ärinaise elus- nii vähese vaevaga saabki keskmise lugeja purki. Lõpmatult läbitallatud tee.

 

KÕIK SEE, MIDA ME KUNAGI EI ÖELNUD  Marc Levi  2008 / 2019

Suhtedraama, vürtsitatud roboti ja Afganistaani sõjaga. Ilma mainitud lisanditeta oleks rohkem meeldinud. Kas arnastuseta abielu, üksindus oma hirmude ja igatsustega või võitlus oma tõelise õnne eest - igaühel oma tee ja omad valikud. Mõni meist võidab, teine kaotab - looduses valitseb tasakaal.

 

KULDAVÄÄRT KAASLANE   Catherine Ryan Hyde 2015 / 2019

Kust tuleb ja kuhu kaob hirm? Turvatunne on elutähtis, eriti õrnemas eas. Raamat posttraumaatilisest šokist ja õpetus, kuidas sellest välja tulla. Ei ole mingi eneseabiraamat - ikka tavaline romaan väljamõeldud süžeega ja puha - lihtsalt näitlik õppetund rehabilitatsioonist, inimlikkusest, mõistmisest, julgustamisest, toetusest.

 

SELLISED ME OLEME   Golnaz Hashemzadeh Bonde 2017 / 2019

Põgeniku raamat põgenikest. Iseenda eest ei ole kuhugi põgeneda. Kogu see teekond ja elu võõral maal lõhub inimese katki. Need on haavad, mis ei parane kunagi, need päranduvad edasi järglastele ja lõhuvad mitte ainult põgenikku vaid kogu maailma. Mitte kellelgi ei ole ega saa olema sellest parem. Probleemid tuleb lahendada, mitte nende eest pakku pugeda.

 

HUNT METSAS  Martin Allison Booth 2018 / 2018

Karm värk. Sõda, kaks inimvaenulikku leeri ja väike Eesti nende vahel. Kuidas valida kahe halva vahel? Kuidas ellu jääda? Kuidas päästa oma lähedased? Suuresti perekonnalool põhinev romaan käsitleb II MS probleeme ülejärgmise põlve väliseestlase pilgu läbi. Palju mälestusi, palju arhiivitööd, süžee nagu seiklusfilmis. Mõneti häiris peategelase üle-heroiseerimine. Vaevalt et Saksa ülemjuhatusele oma väikerahva tõdede ja vaadete julge näkkuütlemine tegelikkuses võimalik oleks olnud, samal ajal veel liitlasvägedele luureandmeid jagades. Julge hundi rind on muidugi rasvane ja mõnel on rohkem õnne kui teisel, aga palju kodumaa sellest kõigest kasu sai, see on küsitav. Kuidas jääda inimeseks? Tagantjärele võib igasuguseid teooriaid välja mõelda - mis tegelikult juhtus, seda ei tea keegi.

 

PUHKUS PAPAGA   Dora Heldt  2008 / 2018

Situatsioonikoomikale rajatud naerutav suveromaan gigolojahist väikesaarel. Operetlik süžee, kus viiekümnesed käituvad kui kahekümnesed ja seitsmekümnesed kui lasteaialapsed. Rannaraamatuks kõlbab küll ja see ongi autori eesmärk. Kena suve teilegi!

 

NAINE JA ÜKSSARVIK   Tracy Chevalier  2003 / 2008

Uhketest 15. sajandi gobeläänidest inspireeritud lugu keskaegsete käsitöömeistrite ja kunstnike elust Kesk-Euroopas. Kunst, elu ja armastus olid kangrutegi gildis läbi põimunud nagu lõimelõngad vaibas. Kuuest piltvaibast on autori mõte tuletanud fantastilise muinasjutu, mille alltekstis domineerib puhtuse ja süütuse sümbol - mütoloogiline ükssarvik. Tegelik elu oli puhtusest ja süütusest üpris kaugel. Kui millegi kallal norida, siis tegelaste mõttemaailm ja dialoog pärinevad küll uuemast ajast kui renessanss. Mõnus on vahel kauges minevikus reisida - tulevikufantaasiad mind üldse ei köida.

 

IGAÜHE JAOKS   Douglas Coupland  2004 / 2018

Väga modernne lugu enamvähem kõigest, mis tänapäeva inimest võiks kõnetada. Kujundite voolult tohutult ülepakutud (et lumehelbekesi lugema meelitada), alates rasketest geneetilistest haigustest, jumalasõnast kuni kosmoseprahi langemiseni. Kui kõik need peibutusatraktsioonid kõrvale jätta, siis raamat ise on meeldiv, südamlik, mitmete sõnumitega (kaasaarvatud muidugi kohustuslik "maailma muutmine") -  tüüpiline autsaideri pisut skeptiline eneseirooniline hingepaljastus, mis veidi klassikalisemas ettekandes oleks mõjunud elulisemalt, mitte ulmena. Kas tõesti on vaja iga paari peatüki järel äratuskella helistada?

 

ISADORA   Amelia Gray  2017 / 2018

Kuulsuste elulood on alati tänuväärt materjal nii kirjutaja kui lugeja laual. Tõe ja väljamõeldise suhe jääb igal juhul teadmatuks, mõnikord võtab autor endale suurema mängumaa, teinekord vähema. See raamat on kurbusest, sellest, kuidas leinast kasvatada välja kunsti, antud juhul tantsukunsti. Võluv, mõjuv, isepäine lugu, balansseerides kusagil jumalateotuse ja groteski piirimail. Ehe ja tänapäeva stampidest rikkumata. Kaasahaarav. 

 

HELEDAM KUI PÄEV  Mirko Bonne 2017 / 2019

Raamat mehest, kes laseb oma elus tähtsaid otsuseid teha kellelgi teisel. Väha mehelik mõttemaailm on autori poolt meisterlikult lugeja ette laiali laotatud ja siis jälle kokku korjatud. Muidugi on mängus naised, armastus ja valearmastus, siiski avab autor meile kaalutletud ja läbitunnetatud moel meheks olemise sügavamaid tasandeid kui ainult kirg ja sex. Õnn on teekond.

 

ÖISED VARJUD   Janelle Taylor  2002 / 2003

Krimikalduvusega armulugu või vastupidi. Kõik traditsioonilised lugejalõksud on riburada mängus: koletu mõrv, kaunis tütarlaps võitmas duellis vastikut piraati, õnnetu vanemateta lapsuke, vapper uljas rikkur, kes lendab, roolib, ujub ja päästab ja teeb lapsele burgerit, meeletu loodus, möirgav orkaan, big love ja happy end. Tänapäeval ei ole enam nii lihtne menukit vorpida. Ka kirjanduse stiilid arenevad õnneks paralleelselt moe ja muu kunsti ja kultuuriga pidevalt edasi.

 

ÕNNELIK KOHTUMINE   Betty Neels  1992 / 2014

Stiilipuhas möödunud aegade tuhkatriinulugu, kus pahad on pahad ja head on head, prints leiab oma kallima ja kõik saab korda. Imearmas retrolugu, mis suvekuumas võrkkiiges väga ei häirigi.

 

KOLLASED IIRISED   Lionel Stoleru 2015 / 2017

Raamat mälust, selle vingerpussidest, sellega manipuleerimisest hüpnoosi ja katarsise abil. Süükoorem alateadvuses võib teadvusega halba nalja teha. Kas ja mil määral vanemate patud veerevad laste kaela. Üldistatud, lihtsustatud, näitlikustatud, isegi teatraliseeritud mitmete küsitavustega, kuid siiski karm õpetlik lugu psühhiaatria vallast.

 

MINU PÄRNU   Piret Tali  2018

Selles raamatus on ühisosa autorist päris-pärnaka ja minu kui suvepärnaka vahel täiesti olemas: Koidula hingus, valged sokid, tennisereketid, rand, kontserdid, teater, pargid, kohvikud, jalgrattateed, sillad, vaatetornid, lehmad ja linnakarjamaad, muul ja promenaad, Chaplini keskus, turg, koolimajad ja polikliinik, jahtklubi ja kadunud restoranilaev. Kõik ei tule korraga meeldegi. Legendaarset pontšikubaari on kahjuks mainitud ainult viimases lauses. Muidu on raamat mahukas ja põhjalik - hulk ajakirjanduslikku uurimistööd kombinatsioonis vahvate lapsepõlvemälestustega. Kõiges minu arvamus autori omaga küll ei ühine (WEEKEND festivali vajalikkus rannaliival näiteks), aga sel pole tähtsust. Päris-pärnakaid kõnetab raamat kindlasti veel palju rohkem.

 

POJA PRUUT   Michelle Frances  2017 / 2017

Psühhodraama, mis manipulatsioonide, jõhkruse ja julmuse kiiluvees areneb kriminulliks. Kaks naist - ema ja pruut - võitlemas elu ja surma peale ühe noore mehe armastuse eest. Algab nagu love-story, lõpeb nagu triller - vahepealset lugege ise. 

 

TOPELTRISK   Lisa Jackson  1990 / 2009

Traditsiooniline naistekas tüüpilise sisu ja kondikavaga: kirg, rasedus, lahkuminek, surimuri, kokkusaamine, big love and happy end. Sobib ajaraiskamiseks, soovitav siiski vahele jätta ja teha midagi muud. Loomulikult New York Times´i bestseller - õudne sari.

 

GUERNSEY KIRJANDUS- JA KARTULIKOOREPIRUKA SELTS  Mary Ann Shaffer, Anne Barrows  2008 / 2018

Omapärase arhitektuuriga sõjaraamat Kanalisaarte kannatustest. Kahe autori poolt osavalt ja hästi loetavalt fabritseeritud mälestustekogu. Ajalooraamatud tunduvad nii mõttetud, kallutatud ja kuivad sellise isikliku lähenemisnurgaga võrreldes. Tundub, nagu oleks selle teema kohta kõik juba ammu öeldud ja kirjutatud, aga ei - see valu on ammendamatu.

 

BRITT-MARIE OLI SIIN   Fredrik Backman  2014 / 2019

Terav ühiskonnakriitiline farss. Saab nutta ja naerda ja tunda, et see on just see. Võrratu dialoog, vahva mõttelend, julge sisekaemus, märkitabav tulemus. Kadestan autorit ja soovitan kõigile, et näeksime kõik kunagi oma pariise.

 

MAAILMAKAART  Jane Hamilton  1994 / 2003

Lugu kaasaegsest nõiajahist. Ei tohi eristuda kogukonnast, ei tohi mõelda ega teha midagi omamoodi. Kellel on julgust ennast ausalt väljendada, see lintšitakse ära koos saba ja sarvedega. Lumepall muudkui veereb ja veereb, kanakari muudkui kaagutab ja kaagutab, kuni lõpuks ei mäleta enam keegi, milles see "patt" üldse oligi. Hoiatav, hirmus, aga üldlevinud käitumismudel. 

 

MINU ŠVEITS   Anu Elmer-Ehin   2018

Mõnus suvelugemine. Rändame koos autoriga Alpides imelistes mägikülakestes koos joontmööda jooksvate inimestega, teeme ekstreemsporti mägijõgedel ja suusanõlvadel, seikleme linnades koos karvaste ja sulelistega, põikame isegi korraks Indiasse, unustamata sealjuures kordagi, et kõige parem paik maailmas on ikka alati kodu. 

 

MINIATURIST   Jessie Burton  2014 / 2018

Fantaasiaküllane pilguheit 17. sajandi hollandlase pereellu. Kriminaalselt kirju, ajalooliselt ahvatlev, kirjanduskikult kõnekas, maailmavaateliselt ... mitte kuigi palju pole sajanditega muutunud... Marionetid kapis ja kapist väljas - endiselt elu ja surma küsimus. Lummav kirjutis.

 

MINU AEG JA SELLE LUGU   Nasta Pino 2015

Minu põlvkonnale hästi tuttav lugu sõjajärgsest nõuka-aegsest Eestimaast. Ülevaatlik, vaatamata raskele ajale siiski optimistliku alatooniga, noore inimese tulevikulootustega pikitud hakkamasaamislugu, mis nüüd, tagantjärgi, seguneb teatava nostalgianoodiga. Noorus on noorus, lapsepõlv on lapsepõlv - mingisugused poliitilised jõud ei suuda seda lõplikult tappa. Kirsiks tordil toredad killud Elva kultuuriloost.

 

MINU IIRIMAA  Rene Satsi  2019

Selle raamatu pealkirjaks võiks olla näiteks "Minu mehelikkuse proov" või "Kuidas ma võõrsil sarvi maha jooksmas käisin". Elu välismaal on proovikivi igal juhul, aga selles raamatus on autoril olnud rohkem huvi oma vastupandamatu isiksuse vaimse ja füüsilise poole avastamise/avardamise vastu. Kõigis nendes kõrtsikaklustes jääb Iirimaa kuidagi tahaplaanile. Kahtlasi / huvitavaid korterinaabreid ja tüdruksõpru leidub igas riigis, ma arvan. Samas on tunda toredat huumorit, teravat silma, laiemat vaatenurka ja head kirjamehekäppa. 

 

TÕUSUVESI   Liz Fenwick  2017 / 2018

Üks kümnetest sarnastest Cornwall´i saagadest algusega sõja-ajas ja lõpuga tänapäevas. Kõik on nagu enam-vähem, aga segab see tahtmine midagi suurt kirjutada, minnes kergema vastupanu teed ja korrates igihaljaid läbinämmutatud teemasid, millega "ei saa puusse panna", nagu naiste tööteenistus, sõduripulm, suguvõsasaladused, suitsiid, armastus, kokandus. Kohati operetlikult mõjuv mix sellest kõigest ja mälestused  eelnevatest väga sarnastest romaanidest ei lase vau-efektil lennata. 

 

VESTLUSED SÕPRADEGA   2017 / 2019

Verisulis noor humanitaar katsetamas oma piire. Suures lapsemeelses egomullis püütakse luua surematut kultuuri, purustada esimese kriisini kasvanud noort perekonda, olla parem oma vanematest ja eakaaslastest, rabeleda kahtlaste võtete abil välja vaesusest ja hallist argipäevast. Paraku ei tee rohkete võõrsõnade tarvitamine voolavas tekstis veel kellestki paremat inimest kui teised. Emotsionaalset intelligentsi ei saa loengutel õppida. Kaasahaarav psühhodraama õpetliku ivaga ja lahtise lõpuga.

 

KUI AEG SAAB OTSA   Elina Hirvonen  2015 / 2018

Katastroofiromaan noortest "maailmaparandajatest", kes juba lapsest peale ei leia oma kohta siin ühiskonnas, põevad sõnulseletamatut maailmavalu, haakuvad reaalsuse asemel virtuaalse reaalsusega, lõiguvad ennast, depresseerivad, virelevad, keelduvad abist ja otsivad SÜÜDLASI. Kui pahalised on avastatud, algab omakohus ehk vägivald ehk terrorism. Eduelamusele orienteeritud ühiskond ise toodab oma hukutajaid. Kui sa ei kuulu karja, siis oled kõlbmatu. Kohustuslik eelkoolis, koolis, tööl KÄIMINE kohustusliku õppimise ja töötamise asemel. Kohustuslik kollektiviseerimine varasest lapsepõlvest peale ei erine palju nõukaaegsest kollektiviseerimisest. Ekstravertsete türannia introvertsete üle, rikaste türannia vaeste üle, tervete ja tugevate türannia vaegurite üle, inimese türannia elus- ja eluta looduse üle jne jne -  mida külvame, seda lõikame.

 

MINU DUBAI    Susan Luitsalu 2018

Klaasist pilvelõhkujad kõrbe serval, miljonärid sees ja kuusirp kummuli linna kohal. Väga põnev lugemine. Maailmapilt avardus ja niisama oli ka tore. Kõike seal jagub peale roheluse ja karge tuuleõhu (viimast siiski leidub ülekonditsioneeritud siseruumides ja mõnikord ka külmas kõrbeöös).  Hurmavad õlide ja vürtside lõhnad, kullasära ja salapärased burkades daamid - võõras ja meelierutav kultuuriruum tuleb selle raamatuga meile sammukese lähemale.   

 

TÄIUSLIKULT EBATÄIUSLIK   Jamie Raintree  2017 / 2018

Raamat, mis veel- ja veelkord tõestab, et valede ja muredega koos elamisest ei tule midagi välja. Eelkõige võiks iseendaga rahu sõlmida, siis hakkavad muud asjad ka edenema. Lähisuhted ei  talu saladusi, pettusi ja neist tulenevaid pingeid. Ei saa andestada asju, millest ei räägita. Elu ei ole kunagi päris täiuslik.

 

MINU HIIUMAA  Mae Lender 2018

Tuleb kohe öelda, et minu Hiiumaad selles raamatus ei ole. Meri, laiud, rannakarjamaad, linnud, orhideed - see teema, mis minu jaoks on Hiiumaa, on täiesti puudu. Lugeda saab tänapäevasest üritusturundusest Tallinna ja Sarveküla vahel, on toredat hiiu huumorit ja mõned vanad naabritädid, kes vbl ei saanud arugi, kuhu nad oma jutuvadaga sattusid. Lugesin kellegi teise Hiiumaast, mis vaieldamatult omab õigust olemas olla, kuid midagi jäi sisse kripeldama...  

 

LOODAME PARIMAT  Carolina Setterwall  2018 / 2019

Minu jaoks osutus see tugeva Põhjala allakäigu romaaniks. Peaks olema pisarakiskuja, aga midagi häirib pidevalt... ilmselt põlvkondadevaheline konflikt vms... Või kas 37 ja 57 a inimesed on ikka nii väga erinevast põlvkonnast?? Ehe kirjeldus (pea 40-aastaseid) lumehelbekesi tootvast Rootsi heaoluühiskonnast: kallistavad ja tšätivad, veavad imikuid ühe päeva jooksul seitsmele mänguväljakule ja kolme mängukooli (imestades pärast, miks laps ei maga tal on öised hirmuhood), jooksevad 10 aastat järjest ühe psühholoogi juurest teise juurde, ühe arsti juurest teise juurde, ühe sugulase sülest teise sülle (rääkimata kümnetest sõbrannadest ja boyfriend´idest), peolt peole, kolivad korterist korterisse ja kuskilt ei leia seda õiget elu. Õnnetused on elu paratamatu osa - mõne teevad need tugevamaks , aga mõni kaotab iseenda sootuks ära. Quo vadis, Põhjala?

 

MERIKARBIOTSIJAD   Rosamunde Pilcher  1992 / 1995

Kuulsa autori järjekordne menuk-naistekas. Perekonnalugu esivanemate varanduse jahtimisest, kus pahad on pahad ja head on head. Esimene pool oli päris huvitav ajaviide, aga teine pool vajus oma ettearvatavuse tõttu igavaks ja paljusõnaliseks. Väljaanne ise ei kutsu küll lugema - tohutupeenike hallikas trükk beežil taustal, ehtne silmanägemise rikkuja.

 

KALMISTUVAHI KASUTÜTAR   Signe Lelbret  2018

Lapsepõlv ja noorus põgenenud vangi kasulapsena mööda stalinistlikku nõukamaad hulkudes. Tänapäeval pea mõistetamatu, aga tol ajal üks paljudest hirmsatest saatustest. Tubli mitmel alal andeka inimese oskuslikult kirjapandud mälestused, väga vajalik tilgake meie ajalookarikasse. Rahva mälu kannavadki just sellised jutustatud lood. Mõnikord on rääkimine kuld ja vaikimine hõbe.

 

TOSCANA GALERII  Anneli Hiiesalu  2017

Põhjalik reisijuht veini ja päikese maale viinamägede, oliivide, küpresside ja päevalillede maailma. Kirjutatud rohkem kultuuriloolist aspekti silmas pidades ja vähem elust-olust argitasandil. Lugejahuvi langetab kindlasti loo kui sellise ja igasuguse konflikti puudumine raamatus (mis on olemas olemuselt sarnases supermenukis "Toskaana päikese all" (Frances Mayes 1996) ja millega autor ka mitmes kohas oma teost ise kõrvutab). Selline romantiline ilulemine hoiab lugeja lõpuni turismilainel, mis on arvatavasti ka autori üks taotlusi. Argipäevane elu Itaalias on ilmselt midagi sootuks muud.

 

PIKK NÄDALALÕPP   Joice Maynard  2009 / 2012

Suurepärane varateismelise poisslapse hingepeegel, sisekaemus kõigi vastuolude, ootuste ja lootustega. Tegelikult kriminaalsete sugemetega lugu õnnest, armastusest, kodusoojusest ja selle puudumisest. Hästi märki tabatud igas aspektis, lihtne, põnev ja liigutav. 

 

VIIMANE LAEV   Aliis Jõe 2017

Tuhkatriinulugu äpardunud külaplikast miljonäri lemmiknaiseks. Tundub selline "keskmise lugeja" unistus, mida kirjastused kergesti avaldada võtavad. Kui põhiteema kõrvale jätta, siis oli huumorit, draamat, toredaid mõtteid ja ladus sõnaseade. Mõnikord piisabki sellest.

 

KOLMEKESI TALUS   Angela Huth  1994 / 2002

Sõjaraamat tööteenistuse tüdrukutest Inglismaal. Originaalne, ajastutruu, silmaringi avardav, samas südamlik ja soe, vahva huvitav lugemine. Kas ajastu kujundab inimeste saatusi või ehitavad inimesed ise ajalugu üles? Kuhu küll kõik lilled jäid - mis on neist nüüd saanud... 

 

PRESIDENDI VASTUVÕTT  Mart Kadastik  2019

Leidsin sellest hoogu koos ärapanemisrõõmuga, kalambuuri koos klišeedega, elutarkust koos lipitsemisega lugeja ees, läbilöögijõudu koos iga hinna eest pinnalpüsimishirmuga, tahtmist midagi ära teha koos ämbriga, mille servale jääb see lugu minu jaox kahtlaselt balansseerima. Seebikalik tort-näkku (siin vuplid-näkku) puänt ei teinud asja kaugeltki paremaks. Jah, igasugust (kahtlasele maitsele) võis sellest loost leida, ainult hinge ei olnud autor sellesse julgenud panna, kohe üldse ei puudutanud.

 

LUGUSID LÕUNAST   Lauri Sommer  2016

Kes meist ei armastaks muinasjutte? Mina ei armasta. Aga ehe rahvapärimus mahlakas sõnas ja vormis - see paneb silma särama küll. Imelised fantaasiaküllased särtsakad südamlikud lood Peipsi kandi vanausulistelt siit- ja sealtpoolt piiri. Folkloor piire ei tunnista, on kuulikindel. Sellist ehedat vanavara on raamat kaanest kaaneni täis, saab nutta ja naerda korraga. Näiteks vanausuline Agafija teab, et telekas on Antikristuse ikoon.

 

ELU TULVIL LOOTUST JA IMET   Barbara von Normann-Coleman  2018

Lihtne aga põnev elulooraamatuke ühe kena hakkaja inimese uperpallidest siin- ja sealpool ookeani. Kehva struktuuriga ja erilise kompositsioonita (mida tugev toimetaja oleks saanud parandada), ometi võluv oma sõnaseades, siiruses aususes ja südamlikkuses. Toredad must-valged ebakvaliteetsed aga asjakohased fotod. Kõik on kuidagi äraspidi, aga huvitaval kombel teeb see üldmulje hoopis paremaks, mitte halvemaks. Tore, kui kirjutajal on, mida öelda, mitte ei ime lugusid sulepeast välja.

 

ARMASTUSETA   Brigitta Davidjants  2019

Koolitüdrukud vanemate vägivaldsete meeste kaisust armastust otsimas. Lapsearu. Ja siis räägitakse, et koduseid töid on nii palju et puhkamiseks ei jää aega...? Depressioonid, tabletid, elukool. Hoiatav noortekas. Juba Vargamäelt teame, et armastust otsides ei leia.

 

MA TEEN SU NII ÕNNELIKUKS  Anne B. Ragde  2011 / 2012

Kuldsed kuuekümnendad kui stiiliikoon. Heaoluühiskonna jõuline pealetung esimeste paneelelamute, külmkappide, tolmuimejate, televiisorite ja pop-muusikaga. Just meie põlvkonnal on au mäletada, kuidas see kõik algas (ja häbi vaadata, kuhu see kõik välja on jõudnud). Raamat täis äratundmisrõõmu, mälestusi, üldistusi, säravat detailimälu ja ajaloo köögipoolt. Just nii see oli.

 

 

VALGUS OOKEANIDE VAHEL   M.L.Stedman  2012 / 2016

Igalühel on oma mõõt. Kui karikas saab täis ja ajab üle, siis pole sa enam sina ise. Raamatus kiiguvad üle võlli head toredad inimesed. Korraga on kõik sõlmes, puntras, katki; kilde ei saa enam kokku liimida nii, et pragusid näha ei oleks. Vigade parandus toimib vaid algkoolivihikus. Väekas raamat sellest, kuidas purunevad elud, kui habras on inimhing. Ilus kurb lugu. Film ka tehtud sellest.

 

VANAEMADEST JA LASTELASTEST   Merete Mazzarella 2008 / 2018

Esseistlik, väga isiklik, tundlik ja täpne ülevaade erinevatest põlvkondadest erinevas kultuuriruumis. Lihtne, hästi näitlikustatud, kergesti loetav, kuid sügava sisu ja mõttega, julge, märkitabav, karjuvalt aktuaalne, tagasihoidlikus vormis väga vajalik raamat. Just nii need asjad käivadki? Ei, lihtsalt nii need ongi.

 

PÄÄSUKE JA KOOLIBRI   Santa Montefiore  2004 / 2005

Ajaraiskamisekirjandus suure armastuse, paksu pettuse, sõja varjude ja kauni loodusega. Päris mõnus oli raisata. Häirisid tänapäevased stampväljendid ja mugavuspagulaslik mõttelaad sõjajärgsete inimeste suus, nagu "tahad sellest rääkida?" , "kõik on oma eludega edasi läinud" jne. Samas vooruse-hooruse dilemma oli ajakohane - tänapäeval ei kotiks see enam kedagi.

 

MÄLESTUSTE VOOGUDES   Anna Quindlen  2016 / 2019

Selles romaanis lastakse armutult otseses ja kaudses mõttes allavoolu inimesed koos kogukonna, keskkonna, lähikonna ja ümbruskonnaga. Ainukesed konnad, kes pinnale jäävad, laulavad "kroox kroox". Mis silmist, see südamest? Progress?

 

JÕULULAUPÄEV.  NÕMME 1970   Holger Kaints 2018

Detailne ümberjutustus nõuka-aegsest jõuluõhtust. Stiilipuhas, aga minu põlvkonnale liiga tuttav ja liiga värske minevik. Võib-olla lumehelbekeste põlvkonnale pakub tulevikus rohkem või koduloouurijatele.

 

TORMPUUDLANE    Elo Selirand 2018

Ullike läks uitama - vastu tuli karu ja jutustas oma loo, vastu tuli siil ja jutustas oma loo, vastu tuli jänes ja jutustas oma loo... Kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta? Kes vana asja meenutab, sel silm peast välja? Mäletame või ei mäleta - minevik elab meie geneetilises mälus ikka edasi. Kuni uuesti tulevad karu ja siil ja jänes vastu ja mäletavad sama lugu natuke teistmoodi ja ikka rohkem ja rohkem omamoodi.

 

NIKOLA TESLA - HULLUMEELNE GEENIUS  2011, 2013 / 2014 Anthony Flacco

Kas on mõtet kergekäeliselt diagnoose loopida ja inimesi sildistada? Kõik me oleme ummamuudu, mõned lihtsalt palju andekamad kui teised. Eks see tekitab muidugi kadedust. Autor mängib siin ideega, nagu oleks deemon või muusa kõik need vahelduvvoolu- ja magnetseadmete joonised Teslale silme ette mananud (mis on muidugi ajastutruu arvamus ja mida jagas vähemalt esialgu ka Tesla suur rivaal ja alalisvoolu propageerija Edison). Raamatule see palju juurde ei anna, rõhutab ainult käsitluse meelevaldsust, viimast autor ka ei salga. Vaatamata kõigele on teos siiski päris huvitav ja silmaringi avardav lugemine ka neile, kes reaalainetest kaugelt mööda on käinud. Lugu sajandivahetuse suurest visionäärist, kes jäi õnnetult ärimaailma hammasrataste vahele.

 

 

MINU VIIN   Triinu Viilukas 2018

Suuremat sorti kultuurišokki sellest raamatust ei leia. Vaatamata sellele, et Viinis päkapikke ei tunta ja jaanipäeva ei peeta, on meie kultuurid üsna sarnased. Autori tundlik naiselik vaist on siiski leinud ja raamatusse pikkinud hulga pisikesi erinevusi kahe rahvakillu vahel, tehes seda tihti läbi huumoriprisma või kõverpeegli. Lisaks leiab kultuurireisiks asjalikke suuniseid ja soovitusi kvaliteetaja veetmiseks.

 

TARA TEE   Maeve Binchy  1998 / 2001

Mahukas ajaviiteromaan ajast, mil Ameerika kodudes alles õpiti arvutit tundma. Lugu naise ja mehe rollist ühiskonnas, kodust laiemas ja kitsamas mõttes, sõprusest, armastusest ja kõigest sellest, mis kõnetab läbi aja ja ruumi ilma perverssuste ja imala alatoonita. Näitab, et inimesed on väga erinevad oma olemuselt ja soovidelt - mis ühele hea, see teisele halb. Osavasti komponeeritud naistekas paljude probleemsete karakteritega, mis meestelegi paha ei teeks lugeda.

 

MINU MAAILMAMERI   Uku Randmaa  2012

Lugesin selle vapra Eesti mehe lugu juba teist korda, kes esimesena üksi ümber maailma purjetas. Ei hakanud igav. Hakkajal julgel merekarul on romantiline hing ja oskus detaile märgata. Märkmed on küll lakoonilised, napid, aga värvikad ja meeldejäävad. Raske eluohtlik töö peegeldub rohkem ridade vahelt kui tekstist. "Koduhirm" on mõiste või õieti tunne, mida mina pole enne osanud sõnastada, aga nüüd lugedes tundsin selle ära ja sain hästi aru, mida autor mõtles. Hirmudest saab üle ainult neile vastu astudes. 

 

KOHVIK MIKS  John P Strelecky   2003 / 2018

Täiesti tavaline eneseabiraamatukene. Ei midagi erilist. Tüüpilised näitlikud jutukesed, mis eksinud hinge koju peaksid juhatama. Läbinämmutatud sisu ja vorm. Milleks selliseid tõlkida ja avaldada? Meie oma inimestel on paremaidki mõtteid.

 

CORDOBA VALGE TUVI   Dina Rubina  2009 / 2017

Siin on seletus, miks Juudi rahvust ei hävita ussi- ega püssirohi. Jutustus murdmatust klannist jäbi sajandite , läbi sõdade, siin- ja sealpool raudset eesriiet. Olgu mereröövlid, pätid , petised  ja/või õpetlased - omadest hoitakse kümne küünega kinni ja seadusandlusele vilistatakse pikalt. Maailmas on kõik teed lahti ainult pöörastele tarkadele hulludele, kes mängivad rahaga ja oma eluga kulli ja kirja. Väga intensiivne, oskuslik, detailirohke, pikkade  kirjeldustega, sügavalt psühhoanalüütiline, samas humoorikas meistriteos autorilt oma erakordsest rahvast. Erilist huvi pakub kunstisõpradele. (Hoiatus: ei ole kerge suutäis läbi mäluda) 

 

ILU KODU   Melba Escobar   2015 / 2018

Allakäiguspiraali õpetus Ladina- Ameerika näitel. Kehakultus, sex, rassism, narko ja mõrvad. Kas getodest on üldse väljapääsuteed? Ühiskonnakriitiline karm lugu kolmest erinevast naisest, kes ükski ei leidnud oma õnne.

 

BROCKWELLI UJULA    Libby  Page   2018 / 2018

Raamat sellest, kuidas inimhing ja kõik see mis talle kallis progressi hammasrataste vahel sureb. Väärtushinnangud ei muutu korrelatsioonis tehnika arenguga. Raamatus suleti kogukonnale oluline raamatukogu ja ujula asemele plaanitakse korterelamuid. Tean seda tunnet - kui Matsalu Looduskaitsealast sai ühtäkki Rahvuspark, kui liuväli suleti ja jagati müügipindadeks, kui Haapsalus ei olnud mingil ajal enam ühtegi raamatupoodi, kui Nõva rannale taheti rajada midagi lõbustuspargilaadset jne jne. Ajad muutuvad, mõned lahingud me võidame, mõned kaotame rahale, ahnusele ja lollusele.

 

SUVE LÕPP  Anders de la Motte  2016 / 2018

Pealkiri on siin petlik - tegemist pole naisteka vaid hoopis krimkaga. Pole ammu lugenud raamatut, kus ei leidu ainsatki läbinisti positiivset tegelast. Tabav ja eluline lähenemine autorilt - kes meist siis ikka ideaalne on, aga salamisi tahaks ju ikka kellegi meeldivaga samastuda ja kaasa elada... Põnevust jätkub, lahendus on veel hullem kui kõik hüpoteesid ja sama veider kui kõik tegelasedki. Päriselus oleks sama probleem rutem lahenenud.

 

MINU KREETA   Jaana Albri  2016

Saareraamat Vahemerelt, Euroopa lõunatipust. Lõunamaiselt kärarikas paik, kus kõik tunnevad kõiki ja kõigil on kõigiga asja. Suured tugevad perekonnad, pulmapeod, nimepäevad, kannude kaupa koduveini. Autor laseb ilma igasuguse põhjamaise jonnita ennast kohalikku elulaadi kaasata kuni Kreeka õigeusku ristimiseni välja ning on pidevalt mures, et ei eksiks ühegi kohaliku tava vastu. Nii on kogukond rahul ja raamatki pingevaba. Kas ka autori hing? Imekspandav ennastsalgavus igatahes. 

 

ALMA, MU KODU   J.M.G. Le Clezio   2017 / 2018

Eepiline sügavik perekonna ja Mauritiuse saare ajalukku ja olevikku, ühtlasi  oma pere juurte juurde. Oluline, kandev jõuline kujund, sügava tagapõhjaga lihtne mõjuv tekst. Hästi valitud empaatiliselt läbitunnetatud tegelaskujud praeguse ja möödunud aegade kõverpeeglis. Orjakaubandus ei olnudki ju niiiiväga ammu... Ja keda või mida me kõik tänapäeval orjame?

 

USTAVUSSIDEMED   Delphine de Vigan  2018 / 2018

Seda lugu ma ei usu. Pole võimalik, et kooliõpetajad peavad omavahel koosolekuid ja kutsuvad vanemaid välja, kaasavad meditsiinipersonali ja ikka ei saa kuidagi aru, miks üks 13-aastane poiss tuigerdab, magab tunnis, oksendab, unustab asju ega tee õppetööd kaasa. Tänapäevasel narkotsiajastul peaks küll iga lollgi aru saama, kui laps on päevast päeva koolis ja kodus raskes alkoholijoobes. Või mis ninnu-nännu seal Prantsusmaa koolides käib? Ei saa nautida raamatut, millest karjub tobedus vastu.

 

PÄRAND JA KESKKOND   Vigdis Hjorth  2016 / 2018

Hästi või halvasti hoitud perekonnasaladused ujuvad pinnale. Miski pole tegelikult nii nagu näib. Lõhkised hinged, hirm, arusaamatus ja elukestev piin. Hulk vastamata küsimusi. Jutt asjadest, millest ei räägita. Nii kurjategija, kannatanu kui kõik teadjad kodakondsed on lõpuks ühtviisi ohvrid, aga lunastust ei tule, ei saagi enam tulla. Meie luukeresid kapist väljakukutav aeg. Väga ekspressiivne, intensiivne, kohati rõhuv tekst, aga sõnum saab edastatud- ja kuidas veel!

 

SEITSE PÄEVA SUVEL  Marcia Willett  2017 / 2018

Lugu sõpruskonnast, kus kõik vaatavad ringi uue suhte järele, kõik tahavad ellu muutust. Sõbralt kaaslase ülelöömine pidude jadas tundub olevat elu ainuke eesmärk. Mida kõike inimesed igavusest ei tee ja ei kirjuta. Hea, et mul selliseid "sõpru" pole.

 

VRAKK   Emily Bleeker  2015 / 2018

Instinktid, suhted, käitumine suletud süsteemis. On ainult aja küsimus, mil inimesest saab uuesti loom. Kiskja. Elajas. Kultuurikiht on paljas butafooria. Ilma ühiskonna ja vastava keskkonnata taandareneb see ruttu - mitte põlvkondade vaid aastate või isegi kuudega. P.S. - kas tunnete mõnda meest, kes ei oskaks kala puhastada? USA kirjanik vist tunneb. Üksiku palmisaare robinsonaad mõjub väga kulunud kuvandina, õnneks on loos ka piisavalt muud.

 

VOODIS HEA    Jennifer Weiner  2001 / 2017

Lihtne lugu ürgsel teemal armastusest ja perekonnast. Mitte nii lame kui pealkirjast arvata võiks, aga ka mitte midagi uut ja huvitavat. Kõlbab lugeda, kui vajate restarti, blokauti  või totaalset väljalogimist. Või kui põete oma kehakumeruste pärast. Meenutatakse, et pseudoprobleemidest vabanemiseks on kiireim tee pärisprobleemidega põrkuda.

 

SINA MINU KÕRVAL JA MAAILM MEIE VAHEL    Nicola Yoon   2014 / 2016

Noortekas armastusest, mis võib tappa. Kuidas me ise endile tõdesid ja valesid välja mõtleme ja lõpuks elamegi oma väljamõeldud maailmades. Mis vahe on armastusel ja klammerdumisel. Kas laululindu saab pidada puuris. Ilus südamlik lugu noorele sihtgrupile. Küpsem lugeja vajab natuke rohkemat. 

 

PAANIKA  KOHVRIS  Jelena Ahtjorskaja  2014 / 2015

Seda raamatut suudavad lõpuni mõista ainult sünnipärased nõukogude inimesed, nagu minulgi seda juhust oli olla. Nii lihtne, nii keeruline, iga lause kui nostalgiapomm reklaamtulede sõjas. Odessiitide uus kogukond Brighton Beachil. Kuidas eitada elatud elu, kuidas toime tulla mälestustega. Jah, ka unustuste jõel on kallas kahel pool ja see on suurepärane raamat. Iga lause on vaimukas, meeleolukas, mitmetasandiline. Braavo! Mõnikord ongi ainus mõte totaalses mõttetuses. 

 

EHTNE PETIS   E. Lockhart  2017 / 2018

Ehtne triller pubekast, kes peab ennast ämblikmeheks, sõjaprintsess Xsenaks, Batman´iks - ühesõnaga võitmatuks maailma nabaks ja käitub vastavalt. Humoorikas vahva piltlik õudukas kübermaailma nupukast heidikust, kellele miski pole püha. Liiga segamini mikserdatud struktuuriga, aga õpetliku ivaga kaasahaarav noortekas.

 

ÜKSINDUSSE   Jon Krakauer  1996 / 2008

Mis juhtub, kui idealiseerid põlisloodust ja iseennast selles sedavõrd, et kaotad reaalsustaju sootuks. Lumehelbekeste põlvkonna esindaja ürgmetsas kaks kätt taskus teel oma ideaalmaastike poole. Oma huku poole.  Õpetlik tõestisündinud lugu väärjumalate kummardajast ja tema õnnetust hirmsast saatusest. Kuidas ka ei tahaks üle oma varju hüpata - igal asjal on piirid. Kahjuks.

 

PARANDADA ELAVAID  Maylis de Kerangal  2014 / 2018

Pööraselt intensiivne, katastroofiliselt tundeline, tapvalt tihe, häirivalt teaduslik lähenemine kõhedusttekitavale olukorrale, mil osa surnud inimesest äratatakse uuele elule hoopis teises veel elavas inimeses. Jah, see on aus ja otsekohene elundisiirdamise lugu nii doonori- kui retsipiendipoolsest vaatevinklist. Väga raske teema, aga õnneks on inimesi, kes selle käsitlemisest energiat saavad ja sellest auga välja tulevad. Ka autori võib julgesti sellesse nimekirja panna.